107,6 FM

Szramek poszedł w dobre ręce

Laureatkami Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka są założycielki pierwszego na Śląsku domowego hospicjum. To dr Maria Gross i Teresa Trzeciak.

Nagrodę "w dowód ogromnego szacunku i szczerego podziękowania za umożliwienie humanitarnych warunków godnego peregrynowania ad caelestem Patriam" przyznała kapituła w składzie: ks. dr Andrzej Suchoń, prof. Grażyna Szewczyk, prof. Julian Gembalski, prof. Jan Malicki, prof. Józef Śliwiok, ks. dr Stanisław Puchała, Józef Buszman, Jerzy Dolinkiewicz oraz Andrzej Dawidowski.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Odpustowej Mszy św. przewodniczył abp senior Damian Zimoń. On także wręczył laureatkom wyróżnienia.

Szramek poszedł w dobre ręce   Dr Maria Gross przyjmuje nagrodę z rąk abp. seniora Damiana Zimonia Joanna Juroszek /Foto Gość Maria Gross i Teresa Trzeciak to wieloletnie opiekunki Hospicjum Świętego Franciszka w Katowicach, towarzyszące osobom terminalnie chorym. Pierwsza z nich to anestezjolog. Jako lekarz umierającym na nowotwory towarzyszy już od 27 lat. Druga przygodę jako wolontariusz niemedyczny zakończyła w 2008 r. Była również koordynatorką wszystkich działań hospicjum oraz jego prezesem.

- To przede wszystkim zaangażowaniu tych dwóch osób, zdolnych do stworzenia wokół siebie zespołu ludzi dobrej woli, zawdzięczamy powstanie w Katowicach trzeciego w Polsce po Gdańsku i Poznaniu, a pierwszego w Polsce południowej hospicjum domowego obejmującego opieką osoby dotknięte chorobą nowotworową w stanie terminalnym oraz ich rodziny - tłumaczył ks. Stanisław Puchała, wygłaszając laudację.

Nagroda im. Błogosławionego ks. Emila Szramka przyznawana jest od 2009 r. osobie odznaczającej się znaczącą działalnością na rzecz dzisiejszych Katowic w dziedzinach bliskich błogosławionemu. Chodzi o działalność charytatywną, edukację, integrację społeczną, ekumenizm, biblioznawstwo, sztukę, piśmiennictwo, muzykę.

W ubiegłych latach nagrodę otrzymali m.in. abp Damian Zimoń, śp. bp Tadeusz Szurman oraz Teresa i Eugeniusz Maliccy.

Więcej o tegorocznych laureatkach można przeczytać w najnowszym "Gościu Katowickim" (nr 50/2014).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama