107,6 FM

Prokuratura sprawdza rozliczenia Sikorskiego

Marszałek Sejmu, b. szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział złożenie pozwu ws. doniesień, jakoby MON zapłaciło za organizację jego imprezy urodzinowej w pałacyku ministerstwa. Resort zaprzeczył, by poniósł koszty imprezy i poinformował, że to Sikorski, jako osoba prywatna zapłacił za nią.

Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające ws. doniesienia dot. organizacji urodzin Sikorskiego w pałacyku MON oraz dwóch innych zawiadomień, dot. rozliczania ryczałtów za przejazdy prywatnym autem.

"Dość oszczerstw. Będzie pozew ws. insynuacji, jakoby MON płacił za moją imprezę urodzinową. Dziś pokażę dowód zapłaty" - napisał Sikorski w środę na Twitterze.

Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała, że zawiadomienia ws. Sikorskiego wpłynęły we wtorek drogą elektroniczną. "Złożyła je ta sama osoba fizyczna. Dwa z nich dotyczą przekroczenia uprawnień przez ministra Radosława Sikorskiego w związku z rozliczaniem ryczałtów za przejazdy samochodem prywatnym, a trzecie dotyczy zorganizowania przez ministra urodzin w pałacyku MON w Helenowie" - poinformowała PAP.

Jak dodała, prokuratura wdrożyła we wszystkich tych sprawach jedno postępowanie sprawdzające. "Zawiadomienia wpłynęły od tej samej osoby, dotyczą tej samej osoby, więc postępowanie jest jedno" - powiedziała prokurator.

Rzecznik prasowy MON Jacek Sońta podkreślił, że koszty imprezy w Helenowie - 14 tys. zł - poniósł Sikorski jako osoba prywatna, a nie resort obrony. Jak poinformował w środę na Twitterze, impreza odbyła się 23 lutego zeszłego roku, fakturę wystawiono 28 lutego, a przelew został dokonany 7 marca.

W wydanym nieco później oświadczeniu Sońta podkreślił, że informacja o rzekomym poniesieniu przez MON kosztów prywatnej imprezy jest nieprawdziwa. "Nie jest prawdą, że resort obrony narodowej poniósł z tego tytułu jakiekolwiek koszty" - napisał rzecznik MON.

"Pan marszałek Sejmu Radosław Sikorski, ówczesny minister spraw zagranicznych, zorganizował w 2013 r. imprezę okolicznościową na terenie Ośrodka Reprezentacyjnego MON w podwarszawskim Helenowie. Uczynił to jako osoba prywatna, zgodnie z obowiązującym wówczas statutem Ośrodka. Zgodnie z wymogiem wystąpił o stosowną zgodę, a po otrzymaniu rachunku uregulował należność związaną z wykorzystaniem Ośrodka" - oświadczył Sońta. Dokładna kwota zapłacona przez Sikorskiego to 13 tys. 952 zł 91 groszy.

Sprawa rozliczeń korzystania przez posłów z prywatnych samochodów powróciła po poniedziałkowej publikacji tygodnika "Wprost", który napisał, że Sikorski jeszcze jako minister spraw zagranicznych, a także minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i wiceminister zdrowia Sławomir Neumann pobierali z kancelarii Sejmu pieniądze jako zwrot kosztów za używanie prywatnych aut do poselskich wyjazdów. W przypadku Sikorskiego - zaznacza tygodnik - działo się tak, choć jako szef MSZ miał do dyspozycji samochód służbowy i ochronę BOR.

We wtorek Sikorski powiedział, że wykorzystywał jedną trzecią limitu kilometrowego przeznaczonego na podróże krajowe posła. Poinformował, że Prezydium Sejmu zajmuje się kwestią systemu dot. rozliczeń wyjazdów parlamentarzystów i ministrów. "Jak państwo posłowie pewnie zaświadczą - limit kilometrowy na podróże krajowe w Sejmie jest niewysoki, łatwo go przekroczyć" - mówił dziennikarzom marszałek. Dla porównania powołał się na rozliczenia wicemarszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS), który według niego w dwa lata tej kadencji rozliczył tyle, co on w siedem lat. "W czym nie ma nic nagannego, bo jego okręg wyborczy jest jeszcze dalej od mojego. Po prostu, tak jak ja, czasami pewnie jeździł samochodem służbowym, a czasami prywatnym" - mówił Sikorski.

Sikorski zapewnił też, że posłowie pełniący jednocześnie funkcje ministrów starają się zawsze rozdzielać te obowiązki. "Gdybyśmy tego nie robili, to można by nam postawić odwrotne zarzuty - że korzystamy z transportu ministerialnego do politycznych czy poselskich zadań" - zauważył.

Wcześniej rzeczniczka Sikorskiego Małgorzata Ławrowska określiła publikację "Wprost" jako "insynuacje" i zaznaczyła, że kwota 80 tys. zł jako zwrot kosztów przejazdu prywatnym samochodem dotyczy siedmiu lat, co stanowi średnio niecały 1 tys. zł miesięcznie wydatków na paliwo, czyli jedną trzecią limitu, który przysługiwał ówczesnemu szefowi MSZ na wydatki na podróże prywatnym samochodem w celach poselskich. Wyliczała, że każda podróż z Warszawy do okręgu wyborczego, czyli województwa kujawsko-pomorskiego, to ok. 700 km tam i z powrotem, nie licząc jazd po samym okręgu.

W marcu 2014 r. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście prowadziła postępowanie sprawdzające z zawiadomienia posła PiS Bartosza Kownackiego ws. Radosława Sikorskiego. Dotyczyło ono możliwości wyłudzenia z sejmowej kasy ryczałtu za "kilometrówkę", gdy był szefem MSZ. Prokuratura odmówiła jednak wszczęcia śledztwa uznając, że nie było przestępstwa, bo potwierdzono, iż w tym czasie Sikorski - w celu wykonywania obowiązków poselskich - korzystał z prywatnego, a nie służbowego samochodu.

Do przyszłego tygodnia prokurator generalny Andrzej Seremet ma przedstawić własną ocenę, czy decyzja Prokuratury była zasadna.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama