107,6 FM

Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie powstanie

Wbrew wcześniejszym planom, w piwnicach budynku dawnego NKWD na warszawskiej Pradze nie powstanie muzeum Żołnierzy Wyklętych - informuje "Gazeta Polska codziennie".

Fundacja Strzelecka 8 odpowiedzialna za projekt zwróciła unijne dotacje przeznaczone na muzeum. Część inskrypcji pozostawionych przez Niezłomnych, nieobjęta ochroną konserwatora, może ulec zniszczeniu.

W czasie reżimu stalinowskiego przy ul. Strzeleckiej 8 znajdowała się Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945-1948 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To tam więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Szesnaście pomieszczeń piwnicznych przy Strzeleckiej już w marcu 2013 r. zostało wpisanych przez mazowieckiego konserwatora na listę zabytków.

W tym roku miało tam powstać muzeum Żołnierzy Wyklętych. Odpowiedzialny za projekt Andrzej Amanowicz z Fundacji Strzelecka 8 stwierdził, że kwota 300 tys. zł, którą dostał z funduszy unijnych, nie wystarczy. Na gruntowny remont całej kamienicy potrzeba 10 mln zł - stwierdził.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama