107,6 FM

Jak nie Błonia, to co?

Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 wciąż poszukuje alternatywnego miejsca niedzielnej Mszy św. z ojcem świętym podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

"Dziennik Polski" 22 grudnia napisał na pierwszej stronie, że prawdopodobnym miejscem czuwania młodzieży i papieskiej Mszy św. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku nie są Błonia, ale położona obok Wieliczki miejscowość Brzegi. Informacje te dementuje jednak Ks. Tomasz Kijowski SDB, rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego ŚDM.

- Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że jest szykowana alternatywa. Na razie oficjalnym miejscem celebracji pozostają Błonia - zaznacza ks. Kijowski. Dodaje, że o poszukiwaniu innego miejsca papieskiej Eucharystii komitet informował już w październiku, po spotkaniu z przedstawicielami Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wciąż trwają analizy i żadne miejsce nie jest bardziej lub mniej prawdopodobne.

Poszukiwany teren musi mieć przede wszystkim odpowiednią powierzchnię. Niedzielną Mszę św., której przewodniczy ojciec święty, poprzedza bowiem wieczorne czuwanie, po którym pielgrzymi nocują już w miejscu zbliżającej się celebracji. By zapewnić każdemu z nich miejsce do spania (rozłożenia karimaty) potrzeba ok. 2 metrów kwadratowych. Zakładając, że może się pojawić od 2 do 2,5 mln osób, optymalny byłby teren o powierzchni 400-500 ha.

Jak przyznaje ks. Tomasz Kijowski, w centrum Krakowa nie ma miejsca mogącego stanowić alternatywę dla Błoń. Przypomina on, że nigdzie podczas ostatnich ŚDM papieska Eucharystia nie była sprawowana w centrum miasta.

Cały czas jest mowa o miejscu wydarzeń sobotnio-niedzielnych. Wcześniejsze główne uroczystości ŚDM (m. in. powitanie papieża, Droga Krzyżowa) planowane są na Błoniach. Uczestniczy w nich bowiem mniej osób, które ponadto po zakończeniu celebracji wracają do swoich kwater.

Rzecznik komitetu organizującego spotkanie młodych w Krakowie nie chce szczegółowo komentować publikacji "Dziennika Polskiego". Zapewnia przy tym, że także osobom odpowiedzialnym za organizację ŚDM w Polsce zależy, by jak najszybciej zapadły wiążące decyzje. Ostateczne ustalenie miejsca spotkania młodzieży z papieżem będzie miało wpływ na kształt celebracji, kwestie bezpieczeństwa czy budżet całego wydarzenia.

- Wolałbym, żebyśmy skupiali się na bieżących faktach - zachęca ks. Kijowski i dodaje, że ważne wydarzenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży będzie miało miejsce już 6 stycznia na krakowskim Rynku Głównym. Ok. godz. 12.00, podczas finału Orszaku Trzech Króli zostanie wtedy zaprezentowany hymn ŚDM 2016, autorstwa Jakuba Blycharza. Na żywo wykonają go wszyscy artyści, którzy pod kierunkiem Huberta Kowalskiego przygotowywali studyjne nagranie utworu "Błogosławieni Miłosierni". Wspólnie wystąpią chór, orkiestra symfoniczna oraz zespół muzyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama