107,6 FM

Zakłamywanie historii, a nie promocja

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula domaga się zaprzestania jakiekolwiek prezentacji Giewontu bez krzyża. To jego odpowiedź na kolejną publikację tego najbardziej znanego szczytu bez krzyża.

Po kolejnej publikacji, w której Giewont pokazano bez krzyża burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zażądał kategorycznego zaprzestania prezentowania wizerunku Giewontu bez krzyża. - Nie jest to żadna promocja, a jedynie zakłamywanie historii - mówi włodarz stolicy polskich Tatr. Burmistrz wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Sprawę nagłośnił "Tygodnik Podhalański", który poinformował, że reklamowy magazyn "Welcome to Cracow & Małopolska" na okładce przedstawił zdjęcie, na którym Giewont pokazany jest bez krzyża.

- W odniesieniu do okładki magazynu "Welcome to Cracow & Małopolska" Nr 12 (275) z grudnia 2014 pragnę z przykrością stwierdzić, iż wizja grafików, związana z usunięciem krzyża na szczycie Giewontu, jest zabiegiem nietrafionym i budzącym liczne kontrowersje, w szczególności wśród nas - mieszkańców Podhala. Usunięcie symbolu krzyża jest manipulacją, która nie ma nic wspólnego z promowaniem Podhala, a nawet ze zdrowym rozsądkiem - pisze  oświadczeniu włodarz stolicy polskich Tatr.

To już nie pierwszy raz, kiedy samorząd Zakopanego zabiera głos w sprawie krzyża na Giewoncie. Przypomnijmy, że poprzedni burmistrz Janusz Majcher skrytykował pojawienie się spotu reklamowego bez znanego postumentu. Głos w sprawie zabrał także Związek Podhalan.

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w obronie krzyża na Giewoncie. To są celowe działania - mówi Andrzej Skupień, prezes Związku Podhalan.

Krzyż na Giewoncie postawili na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Metalową konstrukcję siedemnastometrowego krzyża wykonano w fabryce Góreckiego w Krakowie. Około 400 elementów konstrukcji dostarczono koleją do Zakopanego, gdzie w lipcu 1901 r. 250 osób, najpierw konnymi furmankami, a następnie na własnych barkach, wniosło wszystkie potrzebne materiały na szczyt. Po dwóch tygodniach pracy krzyż umocowano w skale. 19 sierpnia 1901 r. w obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, ówczesny kanclerz kurii biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

9 marca 1980 r. Jan Paweł II przemawiając w Rzymie do pielgrzymów z Zakopanego powiedział: "Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i te świątynie ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi". Jan Paweł II odwołał się do krzyża na Giewoncie również podczas pielgrzymki do Zakopanego w 1997 roku.

Krzyż jest symbolem Zakopanego. W 1997 r., w przeddzień wizyty Jana Pawła II, Rada Miasta zmieniła herb miasta - na wizerunek krzyża na Giewoncie, a niżej skrzyżowane klucze św. Piotra - symbol władzy papieskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama