107,6 FM

Pakiet onkologiczny sprzeczny z konstytucją?

Pakiet onkologiczny może uderzać w prawa innych pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą i w najlepszy możliwy sposób; przez to może być sprzeczny z konstytucją - ocenił w poniedziałek sekretarz NRL Konstanty Radziwiłł.

Radziwiłł zaznaczył podczas poniedziałkowej konferencji OZZL i przedstawicieli środowiska lekarskiego, że kwestia różnego traktowania pacjentów chorych na rożne choroby jest z punktu widzenia Naczelnej Izby Lekarskiej kluczowa.

"Zaczęliśmy analizę prawną tych rozwiązań, które weszły w życie 1 stycznia, dotyczące pakietu onkologicznego. Niewykluczone, że poprzez zakładaną poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych, mogą one uderzać w prawa innych pacjentów do leczenia" - powiedział.

Jego zdaniem rozwiązania pakietu onkologicznego mogą uderzać w konstytucyjną równość pacjentów wobec prawa i ich prawo do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i w najlepszy możliwy sposób - bez względu na rodzaj choroby.

"W tej chwili przygotowujemy ewentualną skargę konstytucyjną w tym zakresie. I wydaje się, że jeśli Trybunał Konstytucyjny podzieliłby nasze wątpliwości, to mogłoby się okazać, że problem podstawowej opieki zdrowotnej i kontraktów tak naprawdę sygnalizuje znacznie większy problem, z którym mamy do czynienia w związku z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego" - powiedział Radziwiłł.

Jak dodał, może się okazać, że "wszyscy ci, którzy wypowiedzieli mnóstwo złych słów wobec lekarzy, którzy protestują przeciwko tym nowym rozwiązaniom, będą musieli te słowa gorzko przemyśleć jeszcze raz".

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama