107,6 FM

Słuchasz demona?

Jezus rozkazał mu (duchowi nieczystemu) surowo: „Milcz i wyjdź z niego!”.


Posłuchaj Ewangelii z komentarzem. Aby słuchać na urządzeniach mobilnych, kliknij TUTAJ.

13.01.2015 rozważa Andrzej Macura

Mk 1,21-28

W mieście Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży”.

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”. Wtedy duch nieczysty zaczął go targać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne”. I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.


Podobno podczas egzorcyzmów nieczyste duchy muszą mówić prawdę. I dlatego niektórzy skłonni są ich słowa traktować niemal jak prawdę objawioną przez Boga czy Najświętszą Maryję Pannę. Muszą? Nie wiem. Gdy czytam Ewangelie, znajduję sceny, w których diabeł próbuje rozgrywać samego Jezusa. Nie sądzę, by nie próbował rozgrywać zwykłych, grzesznych przecież i ułomnych ludzi. Ale nawet jeśli nie mam racji, to jednak wydaje mi się, że powinniśmy się kierować tym, czego uczył sam nasz Mistrz, Jezus Chrystus.

Choćby w scenie dzisiejszej Ewangelii. On nakazywał demonom milczenie. Mimo iż nazywając Go świętym Boga, jakoś tam mówiły przecież prawdę. Nie wiem, czy diabeł jest przeciwnikiem Boga. Ostatecznie doskonale wie, że w konfrontacji ze swoim Stwórcą nie ma najmniejszych szans. Na pewno jest jednak wielkim wrogiem człowieka. I dlatego nie powinniśmy go słuchać nawet wtedy, gdy wydaje się, że głosi Ewangelię.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamów newsletter