107,6 FM

Niemcy zalane imigrantami

O azyl w Niemczech ubiegało się w 2014 r. ponad 200 tys. uchodźców - poinformowało w środę MSW w Berlinie. W porównaniu z rokiem 2013 liczba cudzoziemców szukających schronienia w Niemczech wzrosła o prawie 60 proc. i była najwyższa od początku lat 90.

W zeszłym roku do Urzędu do spraw Migracji i Uchodźców wpłynęło prawie 203 tys. wniosków o przyznanie azylu - niemal o 76 tys. więcej niż rok wcześniej.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere zaznaczył, że Niemcy stały się krajem o największej liczbie uchodźców w całej Unii Europejskiej. Strumień imigrantów stanowi "olbrzymie wyzwanie dla kraju" - powiedział polityk CDU. Jak podkreślił, Niemcy nie mogą być obojętni na cierpienia prześladowanych ludzi. Zapewnił, że Niemcy będą nadal oferować schronienie ludziom uciekającym przed prześladowaniami z pobudek rasistowskich, politycznych czy religijnych. Zastrzegł, że osoby, które nie są w swoich krajach prześladowane, będą musiały opuścić Niemcy.

Co piąty imigrant (41 tys.) pochodzi z Syrii. Ze względu na toczącą się tam wojnę domową Syryjczycy nawet w przypadku odrzucenia wniosku objęci są ochroną i mogą czasowo pozostać w Niemczech.

30 proc. uchodźców pochodzi z krajów bałkańskich - Serbii, Kosowa, Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Albanii. Ich szanse na uzyskanie prawa do azylu są równe zeru.

W ubiegłym roku azyl przyznano 33 tys. uchodźców. Ponad 5 tys. osób objęto ochroną, wobec 2 tys. orzeczono wstrzymanie deportacji.

Obowiązek zakwaterowania i zapewnienia utrzymania azylantom spoczywa na władzach lokalnych, które skarżą się na brak środków finansowych.

W rekordowym roku 1992 do Niemiec przyjechało 438 tys. uciekinierów. By powstrzymać falę imigrantów, władze niemieckie zaostrzyły wówczas przepisy o azylu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama