107,6 FM

Urodziny Jana Heweliusza

- Urodziny Jana Heweliusza są doskonałą okazją do świętowania dla wszystkich gdańszczan. I tych małych, i tych dużych - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej.

Z okazji urodzin Heweliusza, wybitnego astronoma, miasto zaprasza na Święto Gdańskiej Nauki. Od 17 do 28 stycznia odbędzie się szereg interesujących wydarzeń: wystawy, spacery historyczne, warsztaty antropologiczne, gra miejska i koncert.

19 stycznia przy pomniku Heweliusza zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona gdańskim naukowcom. Dwa dni później w kościele pw. św. Katarzyny będzie można posłuchać wykładu poświęconego odkryciu sławnego astronoma i konstrukcjom, dla których jego odkrycia okazały się inspiracją. Z kolei 22 stycznia odbędą się warsztaty "Gwiezdny ogród" z użyciem interaktywnego, trójwymiarowego modelu Wielkiej Niedźwiedzicy w Centrum Hewelianum.

Jedną z atrakcji będzie również gra miejska, dzięki której będzie można poznać sylwetkę, epokę i dokonania uczonego. Proponowana przez Gdańską Organizację Turystyczną zabawa to połączenie szlaku spacerowego z najnowszymi technologiami. Dzięki specjalnej, darmowej aplikacji na smartfony, pobranej po zeskanowaniu kodu QR, będzie można uczestniczyć w spacerze śladami Heweliusza. Ale uczestnictwo to nie wszystko - warto dokładnie odsłuchiwać kolejne audycje radiowe opisujące miejsca związane z gdańskim uczonym. Z nimi bowiem związane będą pytania, które znaleźć będzie można na specjalnej papierowej mapie. Należy ją pobrać w informacji Turystycznej GOT przy Długim Targu 28/29. - Poprawne odpowiedzi pozwolą odgadnąć hasło. A to z kolei umożliwi udział w losowaniach nagród, które zaplanowane są na 17 i 24 stycznia - tłumaczy Magdalena Węgrowicz z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

A już w niedzielę 25 stycznia odbędzie się Koncert Noworoczny "Gwiazdy na Gdańskim Niebie". W tym roku w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Lakecia Benjamin, amerykańska saksofonistka, która grała m.in. z takimi gwiazdami. jak Stevie Wonder, Alicia Keys czy Macy Gray. W Gdańsku artystka będzie promowała nowy soulowo-funkowy album pt. "Retox".

Obchody Święta Gdańskiej Nauki zamknie 28 stycznia plenerowe widowisko teatralne, poświęcone życiu gdańskiego astronoma. Wstęp na imprezę, która odbędzie się przy pomniku Heweliusza, jest wolny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama