107,6 FM

W nowym "Gościu"

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" dodatek specjalny poświęcony Górnoślązakom deportowanym do pracy przymusowej w głąb Rosji. Co poza tym znajdzie się w numerze?

Awaria w pigułce [Agata Puścikowska]

O tzw. pigułce „dzień po” – nazywanej też antykoncepcją postkoitalną, awaryjną czy tabletką „ostatniej szansy” – zrobiło się w ostatnich dniach głośno. Wszystko za sprawą Komisji Europejskiej, która pastylkę ellaOna dopuściła do sprzedaży w krajach Unii bez recepty. Ministerstwo Zdrowia najpierw uznało, że Polska pozostanie przy sprzedaży tabletek na receptę, by po kilku dniach zmienić zdanie. Według Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris dopuszczenie do sprzedaży pigułek ellaOne, zwłaszcza bez recepty, jednoznacznie łamałoby obowiązujące w Polsce prawo chroniące życie poczęte. Taka decyzja jest więc de facto wprowadzeniem kolejnego wyjątku dopuszczalności przerywania ciąży, w dodatku z pominięciem udziału lekarza. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski wydał oświadczenie, w którym przypomina, że ellaOne nie jest lekiem (lek leczy, nie niszczy), a likwidacja recept na specyfik nie wynika z unijnego prawa. Zespół przestrzega też przed szkodliwym działaniem tabletki na organizm kobiety oraz informuje o możliwym działaniu wczesnoporonnym.

Fiesta filipińskiego Kościoła [Mariusz Majewski]

Reportaż dziennikarzy „Gościa” z pielgrzymki papieża Franciszka do największego katolickiego kraju Azji. Była to największa w historii podróż apostolska. Podczas Mszy kończącej pielgrzymkę modliło się z papieżem około 6-7 milionów ludzi. Papież nie tylko wygłaszał przemówienia i homilie, które poruszały serca Filipinczyków, ale również spotkał się z wiernymi i wysłuchał ich świadectw. Nie brakowało również spotkań nie ujętych w oficjalnym programie. Jednym z nich było zaproszenie do nuncjatury ojca 27-letniej Kristel Padasas, wolontariuszki, która zginęła tragicznie w sobotę podczas przygotowań papieskiej Mszy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama