107,6 FM

Katolicy i muzułmanie potępiają ataki na życie

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które motywowane są rzekomymi pobudkami religijnymi - głosi oświadczenie Rady wydane w poniedziałek, z okazji XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Jego autorzy, w przekazanym PAP oświadczeniu, potępiają również "wszelkie działania prowokacyjne, także te, które zasłaniają się wolnością słowa".

Nawiązując do tegorocznego hasła obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce: "Ku prawdziwemu braterstwu między chrześcijanami a muzułmanami", autorzy oświadczenia podkreślają, że Polska szczególnie - ze względu na wielowiekową tradycję współistnienia obu tych religii w jej granicach - dawała świadectwo tego braterstwa, np. gdy ich wyznawcy walczyli ramię w ramię w obronie wspólnej ojczyzny.

"Jednak nie wszędzie chrześcijanie i muzułmanie mogą realizować tę ideę braterstwa, gdyż żyją w cieniu wojen, śmierci i prześladowań. Niedawno we Francji osoby powołujące się na islam zabiły kilkanaście osób; jednocześnie, w trakcie tych samych wydarzeń, inni muzułmanie bronili prawa i ludzkiego życia. W niecały tydzień po tym tragicznym wydarzeniu odnotowano ponad pięćdziesiąt antymuzułmańskich incydentów w Europie, a przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki przetoczyła się fala zamieszek, w czasie których atakowano i zabijano przede wszystkim chrześcijan. Na Bliskim Wschodzie od wielu lat trwają krwawe konflikty, których ofiarami padają zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie" - czytamy w oświadczeniu.

Jego autorzy potępiają jednocześnie "z całą stanowczością wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które są motywowane rzekomymi pobudkami religijnymi". "Tego typu czyny często prowadzą do eskalacji przemocy i chęci odwetu ze strony innych ludzi lub organizacji o równie skrajnych ideologiach" - podkreślono.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP. Współpracuje z nimi Instytut Dialogu Kultury i Religii UKSW i Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez KEP. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi działa w ramach Rady do Spraw Dialogu Religijnego KEP. Pierwszym przewodniczącym Komitetu był bp Tadeusz Pikus. Od 2007 roku jest nim bp Romuald Kamiński biskup pomocniczy z Ełku.

Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama