107,6 FM

IS wycofało część sił z okolic Aleppo

Państwo Islamskie (IS) wycofało w Syrii część swych sił i sprzętu z rejonów na północny wschód od Aleppo - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na bojowników i mieszkańców. Według niektórych źródeł siły te IS przerzuciło na wschód, do walki z Kurdami.

Obszar, z którego IS wycofało część bojowników i sprzętu, to kilka wsi na północny wchód od Aleppo. Nie doszło jednak do całkowitego wycofania się Państwa Islamskiego z tego rejonu.

Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS przerzuciło swoje siły z prowincji Aleppo dalej na wschód, by dołączyły do walk z oddziałami kurdyjskimi i grupami zbrojnymi głównego nurtu opozycji syryjskiej. Jeden z przywódców ugrupowania zbrojnego opozycji określił odejście IS z tych rejonów jako "taktyczne i niecałkowite" wycofanie się.

"Są tu nadal, jednak wycofali zagranicznych bojowników i ciężki sprzęt, zmienili swoje pozycje" - powiedział Reuterowi ten rozmówca.

Mieszkańcy prowincji Aleppo widzieli konwoje Państwa Islamskiego opuszczające kilka małych wsi na północnym wschodzie prowincji i zmierzające na wschód. Te miejscowości opustoszały w ciągu ostatnich kilku dni - przekazało inne źródło, cytowane przez agencję.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka ekstremiści uzupełniają swoje szeregi poprzez przymusowy pobór w Syrii.

Obszary na północny wschód od Aleppo wyznaczają zachodnią granicę obecnego stanu posiadania Państwa Islamskiego. Ta ekstremistyczna sunnicka organizacja zbrojna zdołała opanować znaczne tereny w Syrii i Iraku w zeszłym roku, po zdobyciu irackiego miasta Mosul. Jednak w ostatnich tygodniach została wyparta przez kurdyjskich bojowników z miasta Kobane (Ajn al-Arab) w północnej Syrii i z okolicznych osiedli.

Koalicja międzynarodowa przeciwko IS ogłosiła w niedzielę, że wojsko irackie podejmie, przy wsparciu koalicji, lądową ofensywę przeciw Państwu Islamskiemu.

 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama