107,6 FM

Ścięcie Śmierci w Jedlińsku

Ostatni wtorek karnawału jest dla mieszkańców Jedlińska lokalnym świętem. Wtedy na Rynku wystawiane jest widowisko „Ścięcie Śmierci”.

To jedyny w Polsce obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII wieku. Mógł wziąć swój początek od igrzyska żakowskiego tj. ścięcia kukły symbolizującej śmierć. Jako pierwszy obrzęd „Ścięcia Śmierci” opisał 150 lat temu ks. Jan Kloczkowski, ówczesny proboszcz parafii Jedlińsk. Dzięki niemu wiadomo, jak ten zwyczaj kiedyś wyglądał.

Jest to sąd nad śmiercią, którą oskarża się o największe zbrodnie. Sąd wysłuchuje oskarżenia i wydaje wyrok skazujący. Pojawia się kat, który ucina głowę śmierci. Po wykonaniu wyroku śmierć zostaje włożona na drabiniasty wóz i zawieziona na plebanię, gdzie ksiądz dokonuje pokropku.

Widowisko jest bardzo popularne nie tylko w Jedlińsku i regionie. Do miasteczka w ostatni wtorek karnawały zjeżdżają turyści z całej Polski.

We wtorek, 17 lutego, na Rynku w Jedlińsku o 13.00 Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk, uroczyście przekaże władzę postaciom widowiska. Swawole przebierańców będą tylko wstępem do właściwego obrzędu „Ścięcia Śmierci”. Widowisko rozpocznie się o 15.30.

Program:

13.00 - Oddanie władzy przez wójta.

13.10 - Występy zespołów i kapel ludowych.

14.20 - Występ zespołu „Makowianka” z Makowa Makowieckiego z obrzędem zapustowym pt. „ Karczma u Leopolda i Rachel”

14.50 - Występ zespołu „Piękni i Młodzi”

15.30 - Widowisko plenerowe „Ścięcie Śmierci”.

16.30 - Występ zespołu „Piękni i Młodzi”.

Ponadto jarmark rękodzieła ludowego i wiele innych atrakcji.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama