107,6 FM

Ołtarz Mariacki bez dofinansowania

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało pieniędzy na remont ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie.

Wniosek o dofinansowanie prac parafia złożyła w październiku ubiegłego roku. Można było w nim przeczytać m. in., że ołtarz bazyliki to jeden z najważniejszych i najcenniejszych zabytków polskiego dziedzictwa kulturowego, który trzeba objąć "kompleksowym programem badawczym, konserwatorskim i prewencyjnym", ponieważ nie posiada on żadnego stałego bądź czasowego monitoringu "pozwalającego na określenie warunków mikroklimatycznych i pomagającego w zachowaniu jego dobrego stanu".

W sumie potrzeba 1,6 mln zł - do ministerstwa wnioskowano o 1 mln zł. Pozostałe pieniądze miałyby pochodzić ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz międzynarodowej fundacji, którą parafia również poprosiła o wsparcie remontu. Konserwacja miałaby się rozpocząć od prac przy zwieńczeniu i na tyłach ołtarza.

Ministerialna komisja odrzuciła wniosek krakowskiej parafii, przyznając mu 62 punkty (na 100 możliwych). Parafia już złożyła odwołanie od decyzji. Mogli to zrobić autorzy wniosków ocenionych na ponad 50 punktów. Odwołanie ma zostać rozpatrzone w drugiej połowie marca.

Spośród małopolskich zabytków milionowe dofinansowanie z MKiDN otrzymały opactwo sióstr benedyktynek w Staniątkach oraz ruiny zamku Tenczyn. Nawet to wsparcie może się jednak okazać niewystarczające - siostry ze Staniątek, których klasztor jest w bardzo złym stanie i wymaga dużych inwestycji, by odzyskał swoją świetność, wnioskowały o 2,8 mln zł.

- Nie ukrywam zawodu z powodu decyzji ministerstwa. Ołtarz Mariacki jest jednym z nielicznych arcydzieł sztuki światowej klasy, jakie posiadamy w Polsce, powinien być więc szczególnie chroniony. Urzędnicy ministerialni powinni to rozumieć i przeznaczyć jednak fundusze. które wsparłyby znacznie choćby pierwszy etap kompleksowej rewaloryzacji ołtarza Wita Stwosza, która w sumie potrwałaby kilka lat - powiedział prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Wartość całości prac rewaloryzacyjnych oblicza się na ok. 12 mln zł. Koszty pierwszego etapu to ok. 1,5 mln zł.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa stara się wspierać wszelkie inicjatywy, które służą zabezpieczeniu ołtarza Mariackiego.

W 2012 r. sfinansował w większości badania konserwatorskie prowadzone pod kierunkiem prof. Władysława Zalewskiego, które ustaliły stan zachowania ołtarza.

W rezultacie stan górnej części ołtarza uznano za „stabilny”. Stwierdzono jednak, że występują „stale pogłębiające się obszary zniszczeń”, szczególnie w polichromii, złoceniach i niektórych elementach drewnianych.

SKOZK wesprze również teraz rewaloryzację ołtarza. - Zamierzamy w tym roku przeznaczyć na ten cel 450 tys. zł. Decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek 20 lutego w trakcie posiedzenia prezydium SKOZK. Zostanie zaś potwierdzona formalnie 6 marca, w trakcie zebrania plenarnego naszego komitetu - poinformował prof. Ziejka.

- Warto wspomnieć, że tradycja społecznego wsparcia odnowy ołtarza Mariackiego sięga w Krakowie lat 60. XIX w. Renowacja ołtarza, wykonana na miarę ówczesnej myśli konserwatorskiej, została sfinansowana m.in. ze zbiórki publicznej ogłoszonej na łamach słynnego konserwatywnego dziennika „Czas” - dodał przewodniczący SKOZK.

 

O przygotowaniach do remontu ołtarza Wita Stwosza czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama