107,6 FM

Na Białorusi powstaje uczelnia teologiczna

Mińska Akademia Teologiczna im. Jana Pawła II - tak nazywa się uczelnia, która powstanie na Białorusi. Konferencja Episkopatu Białorusi otrzymała już zaświadczenie o jej zarejestrowaniu - powiedział w środę w Radiu Swaboda rzecznik Konferencji Jury Sańko.

Oficjalnie nowa uczelnia została zarejestrowana 13 lutego. Akademia będzie kształcić świeckich i duchownych specjalistów z wyższym wykształceniem różnych szczebli, jak również pracowników naukowych w celu prowadzenia działalności religijnej w Kościele katolickim na Białorusi.

Studenci będą pobierać nauki m.in. w dziedzinie teologii, biblistyki, prawa kanonicznego, historii, liturgiki, katechizacji, filozofii i religioznawstwa. Sańko powiedział, że bardziej szczegółowy program nauczania oraz zestaw przedmiotów będzie uzgadniany w Watykanie.

"Akademia będzie się mieścić w budynku mińskiego dobroczynnego towarzystwa katolickiego +Caritas+ w wiosce Lasouka pod Borowlanami. Już jest gotowy skład profesorów i wykładowców akademii - w większości są to katoliccy duchowni ze stopniami naukowymi" - powiedział Sańko.

Jak dodał, nauczanie będzie "oczywiście odbywać się po białorusku".

Zaznaczył, że powstanie pierwszej katolickiej akademii na Białorusi ma ogromne znaczenie. "To bardzo ważne, że będą w niej otrzymywać wyższe wykształcenie nie tylko przyszli duchowni, ale i ludzie świeccy. Otwarcie uczelni wyższej to ważne świadectwo rozwoju Kościoła katolickiego na Białorusi" - dodał.

Jan Paweł II nigdy nie był na Białorusi, ale jest w tym kraju bardzo szanowany. W wielu parafiach katolickich postawiono mu pomniki.

Według szacunków metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza katolicy stanowią około 15 proc. spośród około 9,5 mln mieszkańców Białorusi.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama