107,6 FM

Prezydent Komorowski przybył do Kijowa

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w niedzielę do Kijowa, gdzie na zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki weźmie udział w obchodach 1. rocznicy zwycięstwa protestów na Majdanie Niepodległości, które doprowadziły do obalenia ówczesnych władz.

Komorowski weźmie udział w Marszu Godności, a także spotka się ukraińskim prezydentem. Przywódcy będą rozmawiać o obecnej sytuacji politycznej, kolejnej fazie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i perspektywach wychodzenia z kryzysu, w którym znalazła się Ukraina.

Na obchody przybędą do stolicy Ukrainy przywódcy europejscy, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, prezydent Niemiec Joachim Gauck, a także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite oraz premierzy Łotwy i Estonii.

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest nadal trudna; mimo formalnie obowiązującego zawieszenia broni siły rządowe i separatyści wspierani przez Rosję oskarżają się wzajemnie o łamanie rozejmu.

W sobotę w Ługańsku doszło do wymiany jeńców: uwolniono 139 ukraińskich wojskowych i 52 separatystów. Wymiana jeńców to jedno z postanowień porozumienia z 12 lutego, wynegocjowanego z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. Przewiduje ono zawieszenie broni (oficjalnie obowiązuje od 15 lutego), wycofanie przez obie strony ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk, powstanie strefy buforowej szerokości od 50 do 70 km oraz opuszczenie jej przez strony konfliktu w ciągu 14 dni od ustania walk.

20 lutego 2014 roku zginęło w stolicy Ukrainy ok. 80 osób, a 22 lutego, gdy ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zbiegł z Kijowa, doszło do zmiany władzy. Niebiańska sotnia to określenie ponad stu ofiar śmiertelnych demonstracji proeuropejskich na Ukrainie, które z czasem przerodziły się w akcje wymierzone w ekipę Janukowycza i trwały od listopada 2013 do lutego 2014 roku.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama