107,6 FM

Planszówki znad Wisły trafią na smartfony

Dwie polskie firmy - Phalanx i CUBLO - wspólnie przygotowują cyfrową wersję "Brass", jednej z najbardziej cenionych ekonomicznych gier planszowych świata. Premiera na systemy iOS i Android przygotowywanego na rynki zachodnie zapowiadana jest na drugą połowę roku.

"Brass" jest jedną z najwyżej ocenianych gier ekonomicznych na świecie. Pierwotnie opublikowana w 2007 roku, w osiem lat po premierze utrzymuje się na 15. miejscu listy najlepszych gier planszowych prowadzonej przez branżowy serwis BoardGameGeek w oparciu o oceny użytkowników. Autorem "Brass" jest Martin Wallace, ceniony brytyjski projektant gier planszowych znany również z takich tytułów, jak "Steam" (gra o rozwijaniu taboru i sieci kolejowej) i "Świat Dysku: Ankh Morpork" (gra blefu i strategii oparta na popularnym cyklu Terry'ego Pratchetta).

Wydawnictwo Phalanx już wcześniej współpracowało z Wallace'em przy okazji polskich wydań gier "Ankh Morpork" i "07 zgłoś się". Projekt opracowania cyfrowej wersji "Brass" jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem dla polskiego wydawcy gier. Phalanx współpracuje z inną krajową firmą, założonym w 2013 roku niezależnym studiem CUBLO, które ma już na swoim koncie dwie gry na platformy mobilne inspirowane grami planszowymi: "QuAaargh" oraz "Jasper and Zot".

"Polska to ciągle mały rynek dla takich produkcji, dlatego celem są głównie rynki zachodnie" - mówi Michał Ozon z wydawnictwa Phalanx. "Aplikacje mobilne dystrybuuje się na całym świecie. Jeśli gra odniesie sukces, na pewno będziemy szukali kolejnych tytułów wartych wydania w takiej formie. Brass jest więc produkcją na wszystkie rynki - zarówno polskie, zachodnie, jak i wschodnie (w tym dalekowschodnie)" - dodał.

Kilka innych polskich firm już wcześniej opracowywało gry planszowe w wydaniu cyfrowym, m.in. CD Projekt Red, dystrybutor planszowego "Wiedźmina: Gry Przygodowej". "Poza CD Project Red na rynku jest Big Daddy's Creations. Wydali aż 4 cyfrowe wersje gier planszowych: +Neuroshima Hex+, +Caylus+, +Army of Frogs+ oraz +Eclipse+. Inne firmy też próbowały swoich sił, np. Momedia z grą +Hacienda+, ale często kończyło się to na pojedynczej produkcji" - mówi Grzegorz Kościółek z CUBLO. "Phalanx jako podmiot specjalizujący się w grach planszowych rozpoczął w 2014 roku współpracę z CUBLO, ekspertem w aplikacjach mobilnych. Dzięki tej koprodukcji powstaje właśnie gra +Brass+ na urządzenia mobilne" - dodał.

Cyfrowa wersja "Brass" ma się ukazać jesienią tego roku. "Naszym celem jest październik 2015, software to jednak bardzo nieprzewidywalna branża" - powiedział Ozon. Gra ukaże się na tablety z systemami iOS i Android. Będzie dostępna do nabycia w Apple Store i Google Play. W porównaniu z wydaniem papierowym gra uzyska nową oprawę graficzną nawiązującą do starych map, kart i pocztówek.

Pierwszą grą planszową opublikowaną na platformy mobilne był "Small World" Phillipe'a Keyaertsa, dostępny w wersji na tablety już od 2010 roku. W tej chwili za lidera branży uznawana jest firma Playdek, zawdzięczająca tę pozycję dobrze przyjętym wersjom cyfrowym takich tytułów, jak strategiczna gra "Agricola" czy przygodowa gra "Lords of Waterdeep".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama