107,6 FM

Mija rok od inwazji na Krym

27 lutego mija rok od pojawienia się na ukraińskim Krymie tzw. zielonych ludzików, którzy tego dnia zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu, co w konsekwencji doprowadziło do serii wydarzeń prowadzących do aneksji półwyspu przez Rosję. Takie było kalendarium wydarzeń:

27 lutego - napastnicy w nieoznakowanych mundurach (tzw. zielone ludziki) zajęli parlament Autonomicznej Republiki Krymu, który następnie odwołał dotychczasowe władze i zapowiedział referendum w sprawie rozszerzenia autonomii. Parlament zapewnił, że za prezydenta Ukrainy nadał uważa obalonego w Kijowie Wiktora Janukowycza.

28 lutego - rosyjscy żołnierza zajmują wojskowe lotnisko w Sewastopolu. Władze Ukrainy oceniają to działanie jako "zbrojną interwencję okupacyjną". Tego samego dnia wojskowi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej otoczyli ukraiński posterunek graniczny w pobliżu portu w Sewastopolu. Kijów oskarża Moskwę o prowokację i zapowiada, że nie będzie na nią odpowiadać.

1 marca - parlament Rosji zaakceptował wniosek prezydenta tego kraju Władimira Putina o zgodę na użycie wojsk na Ukrainie w celu "normalizacji sytuacji społeczno-politycznej" w tym kraju; na wniosek Putina parlament anulował tę uchwałę 25 czerwca.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zażądał wycofania z Krymu wojsk rosyjskich. Szef rządu Autonomicznej Republiki Krymu Siergiej (Serhij) Aksjonow przyznał, że żołnierze stacjonującej tu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej "zaangażowani są" w ochronę najważniejszych obiektów na półwyspie.

2 marca - rosyjscy żołnierze konfiskują broń z należącej do Ukrainy krymskiej bazy radarowej i ośrodka szkoleniowego marynarki wojennej. W związku z sytuacją na Krymie p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret wprowadzający w życie decyzję o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej. Mimo tego Kijów wycofuje jednostki straży przybrzeżnej z dwóch portów na Krymie i kieruje je do innych baz na Morzu Czarnym.

3 marca - na przeprawie promowej Krym-Kaukaz w Cieśninie Kerczeńskiej, oddzielającej Rosję od Krymu, odbywa się koncentracja rosyjskiego sprzętu wojskowego. Następnie zajęty zostaje terminal portowy w Kerczu. Szef rządu w Kijowie Jaceniuk zapowiada, że nie odda nikomu półwyspu. Następnie w ciągu dnia sztab Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu został zablokowany przez rosyjskich żołnierzy po odmowie marynarzy przejścia na stronę władz Krymu.

W odpowiedzi na działania Rosji UE potępia agresję na Krymie i oficjalnie grozi sankcjami. Również USA potępiają wydarzenia na półwyspie.

4 marca - z powodu interwencji na Krymie USA zawiesiły współpracę wojskową z Rosją. Do Kijowa przybywa szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, aby zademonstrować poparcie dla władz w Kijowie. USA poinformowały także o pakiecie pomocy dla Ukrainy.

5 marca - premier Ukrainy Jaceniuk powiedział, że Krym musi pozostać w składzie Ukrainy, ale może uzyskać większą autonomię.

6 marca - parlament Krymu wyznaczył na 16 marca referendum w sprawie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. USA ogłaszają sankcje wizowe wobec wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

7 marca - generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy informuje, że na Krymie znajduje się około 30 tys. rosyjskich żołnierzy. Kanada wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

8 marca - media informują, że Rosja dalej wzmacnia obecność wojskową na Krymie.

9 marca - prezydent Putin oświadcza, że kroki podejmowane przez władze Krymu są zgodne z prawem międzynarodowym.

10 marca - Władze Autonomicznej Republiki Krymu zaprosiły misję OBWE na referendum w sprawie przyłączenia należącego do Ukrainy półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

11 marca - Parlament Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 deputowanych w 81-osobowej izbie. Kijów żąda anulowania referendum.

13 marca - Parlament Europejski stanowczo potępił rosyjską napaść na Krym.

14 marca - Biały Dom zapewnia, że USA są gotowe szybko zareagować na zaplanowane na 16 marca referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej.

15 marca - Rada Najwyższa Ukrainy rozwiązała parlament Autonomicznej Republiki Krymu, który zdecydował wcześniej o przyłączeniu półwyspu do Rosji oraz rozpisał referendum w tej sprawie.

16 marca - referendum na Krymie: blisko 97 proc. głosujących za wejściem półwyspu w skład Rosji. Kijów i Zachód uznały plebiscyt za niezgodny z prawem międzynarodowym.

17 marca i w kolejnych dniach - UE i USA przyjęły pierwsze sankcje finansowe i wizowe wobec przedstawicieli władz Rosji. W ciągu następnych miesięcy sankcje kilkakrotnie rozszerzano.

18 marca - mimo protestów ze strony Zachodu i władz Ukrainy prezydent Putin podpisał traktat o przyjęciu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej.

19 marca - oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu szturmowały siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu. Zatrzymano też dowódcę ukraińskiej floty wojennej admirała Serhija Hajduka, który dzień później wychodzi na wolność.

20 marca - ukraińska straż graniczna na Krymie opuszcza półwysep, przegrupowuje się na tereny położone w głębi kraju.

21 marca - Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Dokumenty ratyfikacyjne podpisuje prezydent Putin.

22 marca - rosyjskie siły zajmują bazy wojskowe w Belbeku i Nowofedoriwce na Krymie. Ukraińskie służby graniczne jednostronnie zamykają wjazd z Krymu na terytorium Ukrainy.

24 marca - Rosjanie szturmują i zajmują bazę ukraińskiego batalionu piechoty morskiej w Teodozji. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przeprowadził inspekcję wojsk rosyjskich na Krymie. P.o. prezydenta Ukrainy Turczynow powiedział, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poleciła resortowi obrony wycofanie wojsk z Krymu.

25 marca - żołnierze rosyjscy przejęli wieczorem kontrolę nad ostatnim okrętem Marynarki Wojennej Ukrainy na okupowanym przez Federację Rosyjską Krymie.

27 marca - Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło niewiążącą rezolucję potępiającą referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję.

17 kwietnia - Prezydent Putin przyznał, że Rosjanie wspierali lokalne siły na Krymie. W Genewie odbyły się pierwsze rozmowy w sprawie kryzysu ukraińskiego z udziałem szefów dyplomacji Ukrainy, Rosji, USA i UE.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama