107,6 FM

A. Duda o obowiązku szkolnym 6-latków

Kandydat PiS Andrzej Duda zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, zgłosi projekt pozwalający rodzicom decydować, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku 6 czy 7 lat. Zapowiedział też, że w sobotę przedstawi "umowę programową".

"Jeżeli Polacy zdecydują się wybrać mnie na urząd prezydenta na pewno będę rzecznikiem ważnych projektów obywatelskich, będę spotykał się z tymi, którzy reprezentując istotne środowiska społeczne, mają określone oczekiwania wobec świata polityki. Prezydent powinien być kreatorem dialogu" - zapowiedział Duda.

Kandydat PiS spotkał się w piątek z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które w 2011 r. zebrało prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającym m.in. odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. We wrześniu ub.r. odrzucił go Sejm.

W grudniu 2014 r. stowarzyszenie zgłosiło kolejny projekt dotyczący tej kwestii. W przyszłym tygodniu tym obywatelskim projektem zakładającym m.in. zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków i powrót do zasady, że rodzice decydują, czy ich dziecko zacznie naukę w wieku 6 czy 7 lat, ma zająć się Sejm.

"Jeżeli ten problem nie zostanie rozwiązany, a zostanę wybrany na urząd prezydenta, taką ustawę dotyczącą dzieci z rocznika 2009 dającą rodzicom pełny wybór co do tego czy chcą je wysłać do szkoły, czy nie, złożę, tak, żeby przed wrześniem problem był rozwiązany" - powiedział Duda.

W zeszłym roku 1 września po raz pierwszy do szkół poszła grupa dzieci sześcioletnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w tym wieku. To dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. W tym roku do I klas również pójdą dzieci z dwóch roczników: dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. i cały rocznik sześciolatków urodzonych w 2009.

Ponadto kandydat PiS na prezydenta zapowiedział, że w sobotę w Warszawie odbędzie prezentacja jego "umowy programowej". "W sobotę z Polakami zawrę umowę co do programu, który jako prezydent będę chciał realizować" - zapowiedział.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek wyjaśnił, że Duda podpisze się w sobotę pod założeniami programowymi, następnie w trakcie kampanii będą one rozszerzane i prezentowane przez kandydata m.in. na spotkaniach z wyborcami. "Wszystko skończy się pod koniec kampanii podpisaniem szerokiego dokumentu, programu" - zapowiedział.

Mastalerek dodał, że umowa programowa będzie w trakcie kampanii rozdawana wyborcom w formie broszury.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama