Od marca kasa fiskalna u lekarza

dodane 01.03.2015 08:18

PAP |

W niedzielę wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi we wszystkich gabinetach lekarskich i stomatologicznych będą musiały znaleźć się kasy fiskalne. Dotychczas z obowiązku posiadania kas zwolnieni byli lekarze prowadzący praktyki osiągające niewielki obrót.

Od marca kasa fiskalna u lekarza   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Warszawa, przychodnia

Dotąd kasy fiskalnej nie musieli posiadać ci lekarze, którzy przyjmowali jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, i których obrót w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 20 tys. zł. Zwolnieni z obowiązku posiadania kasy fiskalnej byli też lekarze, którzy każde świadczenie dokumentowali fakturą, w której znalazły się dane identyfikujące odbiorcę. Dodatkowo nie mogli oni przyjąć w ciągu roku więcej niż 20 pacjentów, a liczba udzielonych im porad nie mogła przekroczyć 50.

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów weszło w życie z początkiem roku. Wprowadziło ono zasadę, że każda praktyka lekarska udzielająca świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - niezależnie od wielkości osiąganego obrotu - będzie musiała posiadać kasę fiskalną.

W praktyce oznacza to, że nawet niewielki obrót osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym będzie skutkować tym, że lekarz prowadzący praktykę będzie musiał zaopatrzyć się w kasę fiskalną.

Według rozporządzenia ci podatnicy, którzy na podstawie dotychczasowych przepisów korzystali ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, byli z niego zwolnieni jeszcze do 28 lutego 2015 r.

Po wejściu w życie nowych przepisów kasy fiskalnej nie będą musiały posiadać tylko te praktyki lekarskie, które nie świadczą usług zdrowotnych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W praktyce krąg zwolnionych z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zostanie ograniczony do lekarzy świadczących swe usługi wyłącznie w ramach kontraktu z NFZ lub z innym podmiotem gospodarczym - ci lekarze nie rozliczają usług bezpośrednio z pacjentem.

Nowe przepisy negatywnie oceniał samorząd lekarski. Zdaniem Naczelnej Izby Lekarskiej mogą one doprowadzić do zamknięcia gabinetów przez część doświadczonych medyków, m.in. lekarzy emerytów, dla których zakup i instalacja kasy może być sporym utrudnieniem.

"Każdy lekarz musi bowiem wykonać szereg czynności z tym związanych, co dla lekarza seniora nie jest rzeczą łatwą. Trzeba przede wszystkim kupić kasę i już na początku trzeba wiedzieć, gdzie ją kupić i jaki rodzaj kasy wybrać. Następnie należy dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego, uważać na odpowiednie terminy, a kasę oznakować numerem ewidencyjnym. Trzeba poznać najważniejsze zalecenia związane z użytkowaniem kasy oraz dokonywać przeglądów" - informowała w przesłanym PAP stanowisku rzeczniczka NIL Katarzyna Strzałkowska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KASY FISKALNE, PRAWO, USŁUGI, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Dymitr 01.03.2015 15:38
Niezalogowany użytkownik "Dotychczas z obowiązku posiadania kas zwolnieni byli lekarze prowadzący praktyki osiągające niewielki obrót."
Mój ty Boże, prywatna praktyka i niewielki dochód. Koń by się uśmiał :-)
Plusów: 1 Utu 01.03.2015 14:24
Niezalogowany użytkownik Lekarz, który nie jest w stanie obsługiwać kasy fiskalnej - absolutnie nie powinien leczyć ludzi. Argumenty przywoływane przez samorząd lekarski są równie obłudne, jak te dotyczące pakietu onkologicznego czy kontraktów z NFZ. Jak widać, nie dostrzegają niczego, co wystaje poza koniec ich własnego nosa, a pacjenta w szczególności!
Plusów: 7 Anna 01.03.2015 10:08
Niezalogowany użytkownik Gdyby była mowa o szewcach, czy sprzątaczkach, zrozumiałe byłoby tłumaczenie, że kasy fiskalne to dla nich zbyt trudna sprawa do ogarnięcia. Jednak wysuwanie takiego argumentu w przypadku lekarzy jest po prostu głupie. Przecież to inteligentni ludzie z co najmniej tytułami magistrów. Do obsługi kasy fiskalnej nie trzeba dyplomu.
Plusów: 0 malinka 01.03.2015 10:05
Niezalogowany użytkownik No tak to jest bardzo skomplikowane. W dodatku ci wszyscy lekarze to tacy bidulcy. Proponuję redakcji napisać jakie wymagania są wobec każdej osoby chcacej założyć własną dg.A tak na marginesie ciekawe kiedy kasy fiskalne wprowadzą ww kancelariach parafialnych?

wszystkie komentarze >

Reklama