Kim jest przeciętny frankowicz?

dodane 02.03.2015 07:00

PAP |

Na mieszkania zadłużali się w szwajcarskiej walucie głównie 30- i 40-latki z dużych miast - informuje "Rzeczpospolita".

Kim jest przeciętny frankowicz?   Roman Koszowski /Foto Gość Frank szwajcarski

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, około dwóch trzecich klientów banków mających kredyty mieszkaniowe we frankach pochodzi z tzw. pokolenia X, czyli są to osoby urodzone w latach 1967-1981.

Najwięcej kredytobiorców frankowych z pokolenia X - na które przypada 65 proc. frankowiczów i 72 proc. wartości kredytów - mieszka w największych miastach Polski (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i w Trójmieście). Najmniej - w południowo-wschodniej Polsce.

Z kolei z badania TNS Polska (z maja 2014 r., wykonanego na zlecenie Centrum AMRON) wynika, że prawie 60 proc. kredytobiorców walutowych podpisało umowy z bankami w latach 2005-2008. W większości były zaciągane na więcej niż 30 lat (56 proc. przypadków).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BANKI, PRZEGLĄD PRASY, RZECZPOSPOLITA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 AWIK 04.03.2015 08:05
Niezalogowany użytkownik Słucham czasami radiowej trójki i audycji "Za a nawet przeciw" (http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1357236,Czy-panstwo-powinno-pomoc-frankowiczom)
rozmawiam ze znajomymi którzy podobnie jak ja mają kredyt we frankach i wiem, że nikt z tego grona nie oczekuje, że Państwo mu pomoże w spłacie kredytu.
To jest kolejny temat, za pomocą którego PO skłóca Polaków. To jest kolejny temat pokazujący w jaki opłakanym stanie jest nasze Państwo. Ja jestem elektrykiem i staram się sumiennie wykonywać swoją pracę. Tego samego oczekuję od pracowników KNFu, banków, rządu, żeby pilnowali interesu obywateli a nie MIrów i Zbychów z banków.
Plusów: 1 Utu 02.03.2015 16:21
Niezalogowany użytkownik Mam tylko jedno pytanie do tych młodych, wykształconych "frankowiczów" z wielkich miast. Dlaczego te wszystkie nieprawidłowości bankowe dostrzegliście dopiero po tym, jak spadły ceny mieszkań, a wzrósł kurs franka szwajcarskiego? Mam nadzieję, że w kwestiach polityki, gospodarki, zarządzania krajem (w tym bankami) zauważycie problem troszkę wcześniej - zanim upadnie państwo. Moje pytanie nie dotyczy świadomych kredytobiorców, nawet tych bardzo niezadowolonych z kursu franka.
Plusów: 2 Andrzej H. 02.03.2015 14:24
Niezalogowany użytkownik Do Stanislawa Milosza:

Nazywanie cwaniakow tych co brali kredytu we frankach - to tak jakby nazywac ofiary napadu - baranami (bo chcieli pojsc chodnikiem zamiast wziasc taxi). DLaczego brali kredyt we frankach - az nie chce sie pisac...bo tylko tak mozna bylo.

I zapamietaj RAZ NA ZAWSZE ZAZDROSNIKU - frankowiczom nie chodzi o to by ktokolwiek placil za ich kredyty (to frankowicze placa za kredyty innych - patrz mieszaknie na swoim), ale o to aby banki przestrzegaly prawa czego nie robia:
- kredyty frankowe byly zlotowkowe (nikt frankow nie widzial na oczy) - i to jest najwieksze afera po 1989 roku. Malo tego - banki oczywiscie nie maja rezerw walutowych we frankach do czego zostaly zobligowane - a mimo to maja poreczenie skarby panstwa - i tego boi sie nasz rzad.
Nie chce mi sie pisac o przekretach spready i inne ktore sa po prostu LICHWA i nielegalna maksymalizacja zysku.
I STANISLAWIE - jak to do Ciebie nie dociera - nie mysl wiecej o innych a zajmij sie soba - jest nad czym pracowac. Pozdrawiam
Plusów: 0 Stanisław_Miłosz 02.03.2015 12:45
Niezalogowany użytkownik Czy jestem pijakiem? Przeciętnie tak, gdy zachodzę po pracy na kawę, to z 50 obecnych 40 żłopie piwo. Na to mam dowód. Natomiast czy jestem też przeciętnie złodziejem, to nie wiem, tak wprost za rękę nie złapałem, chociaż nie zaprzeczę, że po symptomach wnioskując nieomal codziennie spotykam się z sytuacjami gdzie ktoś od kogoś chce coś wyłudzić.

Tak to już z przecietnymi jest, jeden zarabia miesięcznie milion, tysiąc zaś tysiąc, proszę wylicz sobie jaka będzie przeciętna.
I tak emocjonalnie nie reaguj, bo ktoś pomyśli: uderz w stół, a nożyce się odezwą.

wszystkie komentarze >