Burza wokół filmu o Piusie XII

dodane 02.03.2015 20:02

PAP |

Kontrowersje wywołał zaprezentowany w poniedziałek w Rzymie film fabularny o Piusie XII. Przedstawiono go - jak podkreślają media - jako "Schindlera z Watykanu", który uratował w czasie wojny 800 tys. Żydów.

Burza wokół filmu o Piusie XII   Marek Piekara/Agencja GN Pius XII wśród ludzi

Włoski film "Odcienie prawdy" w reżyserii Liany Marabini wchodzi w kwietniu na ekrany we Włoszech oraz Francji, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i w kilku innych krajach. Grają w nim tak znani aktorzy jak Christopher Lambert i Gedeon Burkhard, znany z serialu "Komisarz Rex".

"Odcienie prawdy" będą pokazane poza konkursem na festiwalu w Cannes. Film ma obalić "czarną legendę" papieża czasów wojny, któremu część środowisk żydowskich zarzuca milczenie czy też obojętność i bezczynność wobec Holokaustu.

Poniedziałkowa światowa prapremiera w Wiecznym Mieście, w sali domu kościelnego niedaleko Watykanu wywołała burzę, także ze względu na plakat filmowy, na którym widnieje zdjęcie aktora Roberto Zibettiego w roli papieża Pacellego, z gwiazdą Dawida na białej papieskiej sutannie. Wizerunkiem tym dolano jeszcze oliwy do ognia - podkreślają włoskie media.

Dziennik "Corriere della Sera" stwierdza, że film głosi wręcz "prowokacyjną tezę", zgodnie z którą Pius XII przyczynił się do uratowania w całej Europie 800 tysięcy Żydów. Niektórym z nich udzielono schronienia w Watykanie i w Castel Gandolfo. Reżyserka powiedziała mediolańskiemu dziennikowi, że posłużyła się danymi izraelskiego historyka i dyplomaty Pinchasa Lapide, który w swej książce napisał, że Kościół katolicki za pontyfikatu Piusa XII i dzięki jego konkretnym wskazówkom uratował około 850 tysięcy Żydów, wśród nich 200 tysięcy we Francji, 55 tys. we Włoszech i od 15 do 50 tys. w Polsce.

Zdaniem reżyserki, cytowanej przez gazetę, nazywanie Pacellego "Schindlerem w Watykanie" umniejsza nawet jego znaczenie, bo - jak dodała - niemiecki przedsiębiorca uratował "tylko" 1100 osób według oficjalnych danych.

Przeciwko takiemu filmowemu portretowi papieża protestują środowiska żydowskie we Włoszech i część historyków. Ich zdaniem żaden prawdziwy badacz na świecie nie wystąpiłby z taką tezą o liczbie uratowanych dzięki Piusowi XII Żydów. "To jest teza ideologiczna, to nawet nie jest skandal. To jest nie na miejscu" - oświadczył Marcello Pezzetti z fundacji Muzeum Shoah we Włoszech. Działacze żydowscy, cytowani przez "Corriere della Sera", przypominają, że do tej pory nie zostały otwarte tajne archiwa watykańskie, dotyczące pontyfikatu z lat II wojny światowej. Tymczasem - dodają - "kinematografia katolicka podarowuje nam film, by napisać historię na nowo".

Słów krytyki nie szczędzi także watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Na jego łamach wyrażono opinię, że lepiej było zrezygnować z tego projektu, ponieważ "nie jest pewne, że film ten pomoże w historycznym zrozumieniu działalności Piusa XII i jego Kościoła". Obraz ten zarówno z artystycznego, jak i historycznego punktu widzenia jest "naiwny i przez to mało wiarygodny" - oceniła gazeta.

Od red. gosc.pl: Wobec kontrowersji, jakie wzbudza film we włoskich mediach, polecamy również artykuły przybliżające postać papieża:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KOŚCIÓŁ, KULTURA, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 8 MacBlacker 03.03.2015 08:42
Schindler to byl drobny faszystowski cwaniaczek, który robil geszefty na wojnie inokupacji, Żydów zaczął ratowac dopiero na myśl że ten system wkrotce upadnie a on chcial sobie zabeieczyc tyły. Tymczasem Pius XII i cały Kościół pomagali prześladownym przez faszyzm i nazizm ponad dekadę! Prześladowanym przez inny odłam socjalistów pomagali blisko pięćdziesiąt lat... dlatego lewactwo tak Kościoła nienawidzi, gdyż pomógl zachować wolność i godność milionom ofiar socjalizmów.
Oczywiście w wiadomości ani słowem nie wspomniano przed kim papieź Pacelli uratował te 800 tys. Żydów. A przecież jak niezbicie zostało metodą naukową dowiedzione uratował przed zagładą dokonywaną przez polskich nazistów faszystów. Wprawdzie uważny odbiorca wiadomości domyśli się, że najmniej mógł uratować w Polsce, bo to przecież matecznik organicznego antysemityzmu, to tu były polskie obozy koncentracyjne, to tu były największe getta. Bo i niby gdzie miałyby być, w Niemczech? Logistyka: transport kosztuje, aprowizacja kosztuje, uniformy kosztują. Domyśli się, ale co wprost, to wprost, przecież nie każdy czytelnik jest uważny. Dlatego też pozwalam sobie dopowiedzieć. Bo jak już informować, to rzetelnie.
Plusów: 0 katolik 02.03.2015 22:13
Niezalogowany użytkownik Żydzi, którzy są wrogami Krzyża, jak mówi Pismo, nie dopuszczą do beatyfikacji katolickiego papieża. Nie ma się co łudzić.
Plusów: 0 MS 02.03.2015 21:30
Niezalogowany użytkownik Wstydu nie masz.

wszystkie komentarze >

Reklama