107,6 FM

Majdan artystycznym okiem

W Sejmie otwarto wystawę z pracami ukraińskiego malarza oraz fotoreportera GN. Później ekspozycja trafi do jednej z galerii Akademii Sztuk Pięknych.

Czwartkowe otwarcie wystawy w hallu głównym gmachu przy ul. Wiejskiej było dużym wydarzeniem. Honorowym patronatem objął ją marszałek Sejmu Radosław Sikorski. W uroczystości wzięli udział m.in. sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, a także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, ambasador Ukrainy w Warszawie Andrij Deszczyca, ambasador Polski w Kijowie Henryk Litwin oraz posłowie.

Wystawa przedstawia 28 obrazów zainspirowanych zeszłorocznymi wydarzeniami na kijowskim Majdanie, które składają się na kompozycję zatytułowaną „Ściana”. Ich autorem jest ukraiński artysta Matwiej Wajsberg. Elementem ekspozycji jest też 20 fotografii, prezentujących wydarzenia na Majdanie Niepodległości, autorstwa fotoreportera „Gościa Niedzielnego” Jakuba Szymczuka.

Pokazanie w Sejmie tego, co rok temu działo się w Kijowie było inicjatywą wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej, która doceniła zdjęcia Jakuba Szymczuka. Fotografie reportera GN polecił jej Jakub Dulski, pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Majdan artystycznym okiem   J. Szymczuk pokazuje swoje prace Mariusz Majewski /Foto Gość J. Szymczuk dziękował za wystawienie jego zdjęć w Sejmie i stwierdził, że przyszło mu dokumentować najważniejsze wydarzenie w tej części Europy w ostatnich kilkunastu latach. W kuluarach, zarówno od polskich, jak i ukraińskich polityków, nasz fotoreporter usłyszał wiele ciepłych słów i podziękowań, za pracę na Ukrainie.

- To był duch solidarności, walki o wolność, z którymi wielu Polaków się solidaryzuje. W dobie kryzysu w Europie, to że tyle setek tysięcy Ukraińców demonstrowało na rzecz wartości europejskich, przynależności ich kraju do Europy przywraca nam samym wiarę w europejskie wartości i europejską przyszłość - mówił R. Sikorski.

Marszałek Sejmu podkreślił, że Ukraina jest teraz w bardzo trudnej sytuacji, bo z jednej strony musi się bronić, a z drugiej reformować. W tym kontekście zapewnił o polskim wsparciu dla wschodniego sąsiada. - Sejm zrobi co w jego mocy, aby współpraca parlamentarna, wszelkie inicjatywy rządowe na rzecz europejskiej Ukrainy miały poparcie" - zadeklarował.

Majdan artystycznym okiem   Wystawa jest dwuczęściowa. Najpierw są zdjęcia naszego fotoreportera, a później obrazy ukraińskiego artysty Mariusz Majewski /Foto Gość O relacjach polsko-ukraińskim i wzajemnej przyjaźni mówił też O. Turczynow. - Jesteśmy wdzięczni naszym polskim przyjaciołom za wsparcie, które odczuwa Ukraina. Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej agresji, prowadzi wojnę obronną za swoją niezależność. Łączy nas gotowość do poświęceń w obronie swojego kraju i wolności. Ukraińska rewolucja godności, Majdan rozpoczął się wtedy, gdy usiłowano zamknąć naszą drogę do Europy - stwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama