107,6 FM

Tatry: Ostry atak zimy

W Zakopanem leży pół metra śniegu, na Kasprowym aż 171 cm. To nie koniec opadów.

Tylko ostatniej doby pokrywa śnieżna zwiększyła się o 30 cm. Meteorolodzy zapowiadają , że pokrywa śnieżna jeszcze się zwiększy, a opady śniegu (choć teraz już raczej przelotne) ustana dopiero w nocy z soboty na niedzielę, kiedy nad Tatrami pokaże się słońce.

W górach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Tatry: Ostry atak zimy   Zasypany słupek z tablicą informacyjną na szczycie Wołowca w Tatrach Zachodnich Wojciech Teister - arch. pryw. Ratownicy TOPR odradzają w takich warunkach jakichkolwiek wyjść w góry. Szczególnie niebezpieczne warunki panują powyżej górnej granicy lasu. Na lawiny narażone są także dojścia do niektórych schronisk, np. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz do Morskiego Oka (np. w rejonie Żlebu Żandarmieri). Przykładem tych zagrożeń była lawina, która trzy tygodnie temu zabiła dwóch doświadczonych turystów na drodze prowadzącej doliną Roztoki do Doliny Pięciu Stawów, w rejonie Wielkiej Siklawy.

Bieżące informacje o warunkach turystycznych, komunikat lawinowy jak również system kamer umożliwiających monitoring pogody w Tatrach online jest są dostępne na stronie internetowej TOPR-u.

Czynne są natomiast trasy i wyciągi narciarskie, w tym kolejka na Kasprowy Wierch.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama