107,6 FM

"W sprawie celibatu nic się nie zmieni"

Wbrew temu, co sugerują media, papież nie dąży do złagodzenia obowiązku celibatu dla księży katolickich – stwierdził kard. Oscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu. W rozmowie z włoską gazetą „La Repubblica” zapewnił, że „w sprawie celibatu nic się nie zmieni”.

Jego zdaniem „mylą się ci, którzy sądzą, iż papież chce zmieniać Ewangelię”. Chodzi nie o to, by się podobać światu, spełniając wszystkie jego żądania, ale o realizowanie planu Bożego – oświadczył purpurat, będący bliskim współpracownikiem Ojca Świętego.

Program obecnego pontyfikatu określił jednym zdaniem: „Idź i odbuduj mój Kościół!”. Było to nawiązanie do słów wypowiedzianych przez Chrystusa do świętego Franciszka z Asyżu (1181/82-1226).

Kardynał skrytykował też jednostronne skupianie się mediów na sprawie osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach oraz par homoseksualnych. Rozmówca włoskiego dziennika podkreślił, że zbliżający się Synod Biskupów nt. rodziny jest „podróżą, mającą na celu znalezienie odpowiedzi duszpasterskich na sytuację, która się bardzo zmieniła”. I chodzi tu nie tylko o dokument końcowy – dodał latynoamerykański hierarcha.

72-letni obecnie kardynał jest koordynatorem Rady Kardynałów ds. reformy Kurii Rzymskiej. Ciało to doradza również papieżowi w kierowaniu Kościołem powszechnym. Biskupem został mianowany w wieku niespełna 36 lat 28 października 1978 przez św. Jana Pawła II jako jeden z pierwszych hierarchów, powołanych przez tego papieża. Arcybiskupem stolicy swego kraju – Tegucigalpy jest od 8 stycznia 1993 a kardynałem od 21 lutego 2001. Obecnie uchodzi za jednego z najbliższych współpracownika Ojca Świętego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama