107,6 FM

Potrzebna jest modlitwa, a nie plotki

O ponowienie modlitwy w intencji październikowego zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów, poświęconego rodzinie zaapelował Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Zaznaczył, że właśnie modlitwa jest potrzebna, a nie plotki. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 17 tys. wiernych. Wcześniej w auli Pawła VI Franciszek spotkał się z chorymi.

Papież nawiązał do obchodzonej dziś uroczystości Zwiastowania Pańskiego podkreślając, że także Bóg zechciał być członkiem ludzkiej rodziny. Przypomniał, że przed dwudziestu laty właśnie tego dnia święty Jan Paweł II podpisał swoją encyklikę „Evangelium vitae”, w której rodzina zajmuje centralne miejsce. Jest ona bowiem łonem, w którym poczyna się ludzkie życie i od początku otoczona jest Bożym błogosławieństwem.

- Kościół ze swej strony uroczyście zobowiązuje się do troski o powstającą w tym sakramencie rodzinę, jako Bożego daru dla swego życia, w chwilach dobrych i złych: więź między Kościołem a rodziną jest święta i nienaruszalna. Kościół będąc matką, nigdy nie porzuca rodziny, nawet jeśli jest ona upokarzana, raniona i na wiele sposobów marginalizowana. Nawet, gdy popada w grzech, albo oddala się od Kościoła; zawsze uczyni wszystko, co w jego mocy, aby starać się ją uleczyć i uzdrowić, zachęcić ją do nawrócenia i pojednać ją z Panem” - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że w tej trosce o rodzinę Kościół potrzebuje modlitewnego wsparcia wszystkich. Dlatego wezwał do ponowienia modlitwy w intencji Synodu Biskupów na temat rodziny, aby Kościół „mógł być jeszcze bardziej zaangażowany i jeszcze bardziej zjednoczony w świadectwie prawdy miłości Boga i Jego miłosierdzia wobec rodzin świata”.

- Proszę was, aby nie zabrakło waszej modlitwy. Wszyscy - papież, kardynałowie, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, wierni świeccy - wszyscy jesteśmy wezwani do modlitwy za synod. Tego trzeba, a nie plotek! Zachęcam również do modlitwy tych, którzy czują się oddaleni od Kościoła czy zazwyczaj się nie modlą. Ta modlitwa za synod poświęcony rodzinie jest dla dobra wszystkich - stwierdził papież. Następnie wraz ze zgromadzonymi na placu św. Piotra odmówił modlitwę w tej intencji, po raz pierwszy odczytaną w niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia 2013 roku.

Ojciec święty zwrócił się też do zwolnionych z pracy robotników z prowincji Vibo Valentia w Kalabrii, na południu Włoch.

- W centrum każdej kwestii, zwłaszcza pracy zawsze trzeba umieszczać osobę i jej godność. Stąd posiadanie pracy jest kwestią sprawiedliwości. Brak możliwości pracy jest niesprawiedliwością. Kiedy nie można zarabiać na chleb, traci się swoją godność! - podkreślił.

Papież dodał, że bezrobocie jest dramatem naszych czasów, zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy, bez pracy, nie mają perspektyw na przyszłość i mogą stać się łatwym łupem organizacji przestępczych. Dlatego Ojciec Święty zaapelował, by walczyć o sprawiedliwość pracy.

„Pozdrawiam pielgrzymów polskich - mówił też papież. - Dzisiejsza Uroczystość przypomina nam, że Syn Boży dla naszego zbawienia przyjął ludzką naturę, stał się człowiekiem. Przyszedł na świat w konkretnej rodzinie, jest z nami, prowadzi nas przez życie. Umiejmy dostrzec Jego obecność w każdym małżeństwie, w każdej rodzinie. Niech Jego bliskość opromienia i wspiera wasze życie, pomaga pokonywać trudności, rodzi w sercach prawdziwą radość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama