107,6 FM

Litwa: Rosja nasila działalność szpiegowską

Zdaniem władz jedna trzecia pracujących na Litwie rosyjskich dyplomatów jest powiązana z wywiadem.

Działalność szpiegowska Rosji na Litwie w 2014 roku stała się bardziej agresywna, w głównej mierze z powodu zdecydowanego stanowiska Wilna wobec działań Moskwy na Ukrainie - wynika z raportu litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD).

W ocenie VSD jedna trzecia pracujących na Litwie rosyjskich dyplomatów jest powiązana z wywiadem.

W opublikowanym w poniedziałek dokumencie napisano, że w ubiegłym roku z Litwy wydalono trzech rosyjskich szpiegów, m.in. konsula generalnego Rosji w Kłajpedzie Władimira Małygina, który wykorzystując swoje stanowisko utrzymywał kontakty z władzami samorządowymi Kłajpedy, rosyjskimi organizacjami społecznymi i z kierownictwem litewskich przedsiębiorstw strategicznych.

Według VSD zagraniczne służby specjalne szczególnie interesują się projektami energetycznymi Litwy, a także staraniami podejmowanymi przez rząd w Wilnie w celu budowy niezależnego rynku gazowego państw bałtyckich.

Rosja usiłuje kształtować opinie sprzeciwiające się niezależności energetycznej Litwy i całej Unii Europejskiej - oceniają litewskie służby. Ich zdaniem Rosja "będzie wykorzystywać sytuację polityczną w poszczególnych krajach i przedsiębiorstwach lojalnych wobec Rosji. Będzie próbowała kształtować opinię, że wybór niezależności energetycznej jest niepotrzebny (...), niekorzystny i niemądry" - głosi raport.

VSD przewiduje też, że Rosja będzie umacniała system energetyczny w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi, gdzie nadal będzie inwestować w infrastrukturę energetyczną.

W raporcie podkreślono, że ekstremistyczne ugrupowania prorosyjskie nie są na Litwie znaczące, ale przy odpowiednim wsparciu militarnym mogą stać się niebezpieczne. Odnotowuje się też, że Rosja usiłuje zwiększyć swe wpływy na Litwie, wykorzystując do tego celu społeczność rosyjskojęzyczną i liderów rosyjskich organizacji.

W obszarze zainteresowania Rosji są też szkoły na Litwie z rosyjskim językiem nauczania. Raport VSD podkreśla, że uczniów takich placówek zachęca się do podejmowania bezpłatnych studiów w Rosji. Według litewskich służb tacy studenci w przyszłości mogą być potencjalnymi pracownikami rosyjskiego wywiadu na Litwie i wpływać na wewnętrzne procesy w tym kraju.

Raport VSD zwraca również uwagę na rosyjskojęzyczne media działające na Litwie, wskazując, że bezpośrednio realizują one rosyjską politykę informacyjną.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama