107,6 FM

Tikrit wyzwolone z rąk dżihadystów

Irackie siły bezpieczeństwa wyzwoliły Tikrit z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - poinformował we wtorek na Twitterze premier Iraku Hajder al-Abadi, miesiąc po rozpoczęciu operacji odbijania tego strategicznego miasta w środkowej części kraju.

"Siły irackie doszły do centrum miasta i zawiesiły iracką flagę" - poinformował rzecznik rządu Rafid Dżaburi.

Nie wiadomo, czy bojownicy IS wciąż bronią swych niektórych pozycji - zastrzega agencja AFP, zwracając uwagę, że siły irackie muszą jeszcze wypełnić trudne zadanie rozbrajania ładunków wybuchowych pozostawionych w mieście przez IS.

Wcześniej we wtorek premier informował, że irackie wojsko wspierane przez szyickie grupy paramilitarne i sunnickich bojowników plemiennych zajęły centrum Tikritu po odbiciu z rąk IS południowych i zachodnich sunnickich części miasta.

Zakrojona na dużą skalę operacja przejmowania kontroli nad rodzinnym miastem Saddama Husajna z rąk islamistów rozpoczęła się 2 marca. Po dwóch tygodniach została jednak zawieszona z powodu zaminowania przez dżihadystów całego miasta. Irackie władze domagały się większej pomocy z powietrza. 25 marca irackie lotnictwo i koalicja pod dowództwem USA przeprowadziły wspólne naloty na kompleks pałacowy w Tikricie, służący za kwaterę dowódców Państwa Islamskiego.

 

 

« 1 »
TAGI:

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama