107,6 FM

Święto tysięcy serc

W wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego świętować będą pracownicy, wolontariusze i podopieczni Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Zgodnie z tradycją w sobotę 11 kwietnia odbędzie się święto Caritas. W tym roku obchody będą miały miejsce w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Początek o 11.30.

Program spotkania przewiduje najpierw Godzinę Uwielbienia i Dziękczynienia Jezusowi Miłosiernemu. O 12.30 uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Marka Szkudły. Ok. 13.15 zaplanowane jest spotkanie przy kawie, herbacie i kołoczu z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem.

Do udziału w Święcie Caritas Archidiecezji Katowickiej zaproszone są parafialne zespoły Caritas, szkolne koła Caritas pracownicy placówek Caritas Archidiecezji Katowickiej razem podopiecznymi.

Początki zorganizowanej działalności charytatywnej w diecezji katowickiej sięgają okresu międzywojennego. W parafiach zakładano komitety lokalne, otwierano kuchnie ludowe oraz zbierano żywność i pieniądze dla najuboższych.

W 1929 roku powołany został Związek Towarzystw Dobroczynnych "Caritas" Diecezji Śląskiej. Po zawieruchach wojennych i trudnych dla Kościoła czasach PRL, Caritas na Śląsku odrodził się pod koniec lat 80. ub. wieku.

12 listopada 1989 roku biskup katowicki Damian Zimoń erygował Caritas Diecezji Katowickiej. Obecnie instytucja zatrudnia 1500 osób na pełnych etatach, a w parafialnych zespołach Caritas pracuje ponad 5000 wolontariuszy.

Mówi ks. Tomasz Nowak, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama