Tysiące skautów przyjedzie do Nysy

dodane 20.05.2015 17:00

PAP |

Ponad 2,3 tys. skautów w wieku od 13 do 17 lat m.in. z Niemiec, Czech, USA, Kanady, Francji czy Polski spotka się na 49. edycji Międzynarodowego Zlotu Intercamp w Nysie (opolskie). Zlot potrwa od 22 do 25 maja. Główny jego cel to integracja środowiska.

Tysiące skautów przyjedzie do Nysy   Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość Skauting nie traci na popularności

W blisko 50-letniej już historii tej imprezy, odbywającej się w różnych miejscach świata, po raz pierwszy odbędzie się ona w Polsce - podkreśliła w rozmowie z PAP w środę odpowiedzialna za kontakty z mediami na Zlocie Małgorzata Lenartowicz.

Wśród uczestników, którzy do Nysy zjadą w piątek, będą też np. skauci ze Słowacji czy Wielkiej Brytanii oraz ponad 500 harcerzy z całej Polski. Organizacją imprezy, która ma być okazją do integracji środowiska, nawiązywania międzynarodowych przyjaźni, wymiany doświadczeń czy zdobywania nowych umiejętności, zajmie się 260 wolontariuszy. "Jeden z nich na nasz Zlot przyjeżdża aż z Japonii"- wyjaśniała Lenartowicz.

Zapowiedziała, że podczas czterech dni pobytu w Nysie uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w dwóch koncertach, kilkunastu warsztatach, festiwalu kulturalnym oraz całodziennej grze miejskiej, podczas której poznają historię, kulturę oraz zabytki Nysy. "Będzie to niezwykła podróż w czasie przez cztery ery istnienia miasta - średniowiecza, księstwa nyskiego, ery Napoleona Bonaparte, aż po współczesność. Na patrole będą czekały różne zadania do wykonania, dzięki którym zdobędą odznakę programową" - poinformowała Lenartowicz zaznaczając, że aby osiągnąć ten cel uczestnicy będą musieli współpracować i wykazać się znajomością nowych technologii oraz umiejętnościami strategicznego i logicznego myślenia.

Na uczestników Zlotu czekają też takie atrakcje jak strzelanie z łuku, warsztaty kulinarne, warsztaty pierwszej pomocy, czerpania papieru, pisania gęsim piórem czy wyplatania koszy. Zaplanowano również warsztaty poświęcone zjawiskom i problemom dzisiejszego świata, na których omawiane będą zagadnienia związane z demokracją, ekologią, recyklingiem czy uczciwym handlem. Będą też wspólne ogniska w podobozach, bo - jak wyjaśniła Lenartowicz - skauci z całego świata rozbiją wielkie obozowisko w nyskim Forcie II.

Jak informują organizatorzy imprezy Międzynarodowy Zlot Skautów InterCamp odbywa się rokrocznie od prawie pół wieku w weekend, w który przypada Święto Zielonych Świątek. W skład jego komitetu głównego wchodzą przedstawiciele organizacji skautowych z takich krajów jak Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, USA, Czechy i Polska. ZHP uczestniczy w przedsięwzięciu od 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HARCERZE, NYSKI FORT II , CIEKAWOSTKI, EDUKACJA, KULTURA, MIĘDZYNARODOWY ZLOT INTERCAMP