107,6 FM

Potrzebujemy ich, oni potrzebują nas

Dziś Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jak wesprzeć naszych księży? Podpowiadamy dwie możliwości.

Jednym ze sposobów są popularne „Margaretki”. W parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu niedawno obchodziły swoje 5-lecie.

- Bardzo leżała mi na sercu prośba Maryi Królowej Pokoju o modlitwę za kapłanów - wspomina Bronisława Rybczyńska, koordynatorka tutejszego Apostolatu „Margaretka”. - Pomyślałam najpierw, że każda działająca w naszej parafii wspólnota może modlić się za swojego duszpasterza. Na zaproszenie odpowiedzieli najpierw wszyscy członkowie Ruchu Rodzin Nazaretańskich, do którego należę. Inni też chętnie włączyli się w inicjatywę. W Wielki Czwartek 2010 r. wręczyliśmy „Margaretki” (zewnętrzny znak podjętej modlitwy) każdemu z naszych duszpasterzy - opowiada.

- Ta forma wsparcia księży polega na tym, że siedem osób modli się za jednego kapłana - każdego dnia tygodnia inna, prosząc dla niego zwłaszcza o kolejne dary Ducha Świętego. To ważne. Jeśli będą otwarci na Jego działanie, wtedy i nas będą mogli prowadzić ku świętości - dodaje.

Obecnie w karmelitańskiej parafii działa 21 „Margatetek”, ponadto istnieje grupa ludzi otaczających kapłanów modlitwą różańcową.

Wspierają modlitewnie nie tylko księży ze swojej parafii, ale także m.in. misjonarzy. Każdy z kapłanów otrzymuje pamiątkową kartę z margaretkami. Płatki tych kwiatów, skupione wokół środka rośliny, przypominają o ludziach ogarniających go modlitwą.

- Bardzo cenię sobie „Margaretki”. Sam mam cztery takie „kwiatki”. Dla księdza to bardzo ważne: wiedzieć, że są ludzie, którzy się o mnie upomną, że nie jestem sam - tłumaczy ks. Aleksander Radecki.

Więcej o "kwiatowej" pomocy księżom tutaj.

Potrzebujemy ich, oni potrzebują nas   Halina Zakrzewska z Misji św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Modlitwie za kapłanów towarzyszy tu wszechstronna formacja w duchu karmelitańskim Agata Combik /Foto Gość Inną nieco formę wsparcia księży proponuje Misja św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ogólnopolski ruch, który w stolicy Dolnego Śląska ma swój punkt spotkań przy parafii pw. św. Henryka.

- Nasza wspólnota powstała w 1995 r. w Warszawie - mówi Halina Zakrzewska, animatorka Misji we wspomnianej parafii. - We Wrocławiu gromadzimy się raz w miesiącu, na spotkaniu formacyjno-modlitewnym, z księdzem, który jest naszym opiekunem. Charyzmatem wspólnoty jest poznawanie duchowości karmelitańskiej, zwłaszcza „Małej Drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz szczególna misja: modlitwa za kapłanów - bardzo ważna dla naszej patronki. Osoba, która  decyduje się podjąć modlitwę, tzw. „Anioł Modlitwy”, zgłasza taką gotowość i moderator przydziela jej kapłana, którego ma otoczyć wsparciem.

- Zwykle znamy tylko jego imię (chyba, że sam chce podać też nazwisko), a on nasze. Może zgłosić się sam lub może go zgłosić kto inny, za jego zgodą. Jego „Anioł” codziennie odmawia w jego intencji specjalną modlitwę do Matki Bożej, może też dobrowolnie dołączyć dodatkowe modlitwy. Najpierw podejmuje się zobowiązanie na rok. Z czasem na parę lat lub do końca życia - opowiada Halina Zakrzewska

Więcej o wspólnocie tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama