107,6 FM

Bóg przeciw sobie samemu

Jak co roku, tuż przed pielgrzymką stanową mężczyzn w Piekarach Śląskich odbywa się sympozjum piekarskie.

Tym razem jego hasłem są słowa: "Sprawiedliwość i miłość społeczna. Refleksja interdyscyplinarna w 90-lecie (Archi)diecezji Katowickiej". Skąd pomysł na poruszenie takiej tematyki?

Bo, jak stwierdził ks. Arkadiusz Wuwer, organizator spotkania, jeszcze nigdy razem sprawiedliwość i miłość społeczna na sympozjum piekarskim nie były poruszane. - A przecież od roku 1983 jest to oficjalny tytuł Matki Bożej czczonej w Piekarach - wyjaśnił.

Powołując się na encyklikę Benedykta XVI "Deus caritas est", ks. Wuwer tłumaczył, że Bóg jest zarówno przepełniony miłością, jak i sprawiedliwością. "Namiętna miłość Boga do swojego ludu - do człowieka - jest zarazem miłością, która przebacza. Jest ona tak wielka, że zwraca Boga przeciw Niemu samemu, Jego miłość przeciw Jego sprawiedliwości. Chrześcijanin widzi w tym już zarysowujące się misterium krzyża: Bóg tak bardzo miłuje człowieka, że sam stawszy się człowiekiem, przyjmuje jego śmierć i w ten sposób godzi sprawiedliwość z miłością" - pisze papież Benedykt.

Ks. Wuwer zaznaczył również, że także Maryja, związana z tym "misterium krzyża" jako Matka Jezusa, odgrywa szczególną rolę w godzeniu miłości ze sprawiedliwością.

Spotkanie podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczyła doświadczeń Kościoła katowickiego w jego 90-letniej historii, druga - stojących przed nim zadań.

Sympozjum otworzyli Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar, oraz abp Wiktor Skworc. - Wszystkie zasady sprawiedliwości i miłości społecznej będziemy starali się zakorzeniać tam, gdzie mamy takie możliwości. Ja, jako samorządowiec i jednocześnie pracodawca w naszym mieście, bardzo biorę sobie do serca te słowa i zachęcam wszystkich, aby słowa wprowadzić w czyn - przekonywała prezydent.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama