107,6 FM

5 tys. migrantów na M. Śródziemnym od piątku

Od piątku w centralnej części Morza Śródziemnego uratowano ponad 5 tys. migrantów - poinformował w niedzielę dyrektor zarządzającej granicami zewnętrznymi UE agencji Frontex Fabrice Leggeri.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka unijnej agencji Ewa Moncure, są też ofiary - z morza wyciągnięto 17 ciał.

Prowadzono od piątku akcja ratunkowa dotyczy migrantów, którzy wypłynęli z Libii na 25 łodziach. "To największa fala migrantów, jaka miała miejsce w 2015 roku" - powiedział Leggeri, cytowany w komunikacie Fronteksu. "Nowe jednostki, które włączyły się w tym tygodniu w operację Tryton, już uratowały setki ludzi" - dodał.

W koordynowanej przez Frontex operacji Tryton uczestniczą jednostki brytyjskie, maltańskie, belgijskie i włoskie, a także samoloty islandzkie i fińskie.

Migranci zostaną przewiezieni do włoskich portów na Lampedusie, w Crotone, Pozzallo, Auguście, Trapani, Porto Empedocle, Palermo, Tarencie i Cagliari.

Frontex dodaje, że obecnie prowadzi pięć operacji ratunkowych, które dotyczą ponad 500 migrantów. Podkreśla też, że od początku roku do Włoch przybyło 36 tys. migrantów.

Siedziba Fronteksu mieści się w Warszawie. W związku z kryzysem imigracyjnym planuje też stworzenie swej bazy operacyjnej w Katanii, na Sycylii.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama