Rekrutował dżihadystów

dodane 01.06.2015 14:54

wp /PAP/dn.se

PAP |

Szwedzka policja aresztowała w poniedziałek w mieście Örebro mężczyznę podejrzanego o rekrutację bojowników do walki w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku - poinformowały władze.

Rekrutował dżihadystów   Håkan Dahlström / CC 2.0 Co najmniej 300 osób opuściło do tej pory Szwecję, aby walczyć po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego

Mężczyzna ma ok. 45 lat i został zatrzymany 1 czerwca. Szwedzkie służby specjalne (SÄPO) nie podają do publicznej wiadomości jego tożsamości. Jak podkreślają służby, rekrutacja nowych dżihadystów w Örebro powiązana jest z funkcjonowaniem w tym mieście lokalnych meczetów.

Jak powiedział prokurator, Ronnie Jacobsson, mężczyźnie został postawiony zarzut rekrutowania do organizacji terrorystycznej. Najprawdopodobniej chodzi tu o Państwo Islamskie, choć prokuratura na razie nie potwierdza tego. To pierwszy przypadek, kiedy szwedzka policja stawia obywatelowi Szwecji taki zarzut.

Mieszkańcy Örebro zostali wezwani do informowania policji o wszelkich podejrzanych działaniach.

Według danych SÄPO, co najmniej 300 osób opuściło do tej pory Szwecję, aby walczyć po stronie dżihadystów z Państwa Islamskiego. Wielu z nich zginęło w czasie walk.

Z liczącego ponad 100 tys. mieszkańców Örebro pochodzi najwięcej po Sztokholmie, Göteborgu i Malmö zagranicznych bojowników, udających się ze Szwecji do Syrii i Iraku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLICJA, SZWECJA, TERRORYZM, ZATRZYMANIE