Węgry surowo za to karzą, Polska zalegalizuje?

dodane 01.06.2015 14:20

Ordo Iuris

Sąd Okręgowy w Budapeszcie skazał 8 osób za nielegalny obrót komórkami macierzystymi pozyskanymi z ciał dzieci poddanych aborcji.

Węgry surowo za to karzą, Polska zalegalizuje?   Jakub Szymczuk /Foto Gość Komórki macierzyste pozyskane z ciał dzieci poddanych aborcji były wykorzystywanie podczas zabiegów chirurgii plastycznej

Sąd Okręgowy w Budapeszcie skazał 8 osób za nielegalny obrót komórkami macierzystymi pozyskanymi z ciał dzieci poddanych aborcji oraz wykorzystywanie ich w celach zarobkowych podczas zabiegów chirurgii plastycznej. W zależności od skali zaangażowania w proceder, sąd wymierzył skazanym kary pozbawienia wolności lub wysokie kary grzywny. W uzasadnieniu orzeczenia sąd przychylił się do argumentów, które organizacja ADF International podniosła w opinii przekazanej sądowi w 2013 r.

W lipcu 2009 r. policja aresztowała dziewięć osób za wykorzystywanie ciał dzieci poddanych aborcji dla celów zarobkowych. Jak ujawniono w toku dochodzenia, w węgierskiej klinice Kaposvár specjalizującej się w chirurgii plastycznej, setki pacjentów zgadzały się na dokonanie zabiegu wstrzyknięcia komórek macierzystych uzyskiwanych z embrionów ludzkich - taka terapia kosztowała 25 tys. dolarów. Procedura stosowana w klinice nie została zaakceptowana przez Komitet Etyki przy węgierskiej Radzie Naukowej.

Sąd skazał oskarżonych na karę grzywny i więzienia w zależności od stopnia osobistego zaangażowania w przestępstwo. Jedyną spośród oskarżonych, która uniknęła skazania, była recepcjonistka, wobec której nie dowiedziono, że wiedziała o nielegalnej działalności prowadzonej w klinice.

"Każde dziecko zasługuje na to, by traktować je z godnością i szacunkiem, a nie jako produkt wykorzystywany dla celów komercyjnych” - stwierdził wicedyrektor ADF International, Roger Kiska. Komentując wyrok, prawnik podkreśla także, że "cywilizowane społeczeństwo ceni wartość życia ludzkiego i nie może sprowadzać dzieci do roli składnika dowolnej procedury kosmetycznej”.

Procedowany obecnie w polskim Sejmie rządowy projekt ustawy legalizującej procedurę in vitro, umożliwi legalne wykorzystywanie zarodków ludzkich do pozyskiwania z nich komórek macierzystych. W świetle art. 23 ust. 1 projektu rządowego wystarczy, że pracownik laboratorium uzna dziecko w stadium zarodkowym za niezdolne do prawidłowego rozwoju, by można było je dowolnie zużyć w jakimkolwiek celu. Jak widać na przykładzie wyroku węgierskiego sądu, jednym z obszarów komercyjnego zastosowania ciał tych dzieci jest przemysł kosmetyczny.

Jeśli rządowy projekt ustawy zostanie uchwalony, proceder, za który węgierskie sądy orzekają surowe kary, będzie w Polsce całkowicie legalny.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 staroswiecka 01.06.2015 23:58
Niezalogowany użytkownik Nowoczesny kanibalizm na miarę XXI w.
Plusów: 0 pamietliwy 01.06.2015 21:08
Niezalogowany użytkownik Przed wojną prześladowali żydków - bo to robiła postępowa Europa, w Gdańsku produkowali mydło z ofiar - teraz przerabia się zarodki i inne preparaty. Ciemny lud żeby zakryć swoje kompleksy kupi wszystko co postępowe.
Plusów: 0 pamietliwy 01.06.2015 21:07
Niezalogowany użytkownik Przed wojną prześladowali żydków - bo to robiła postępowa Europa, w Gdańsku produkowali mydło z ofiar - teraz przerabia się zarodki i inne preparaty. Ciemny lud żeby zakryć swoje kompleksy kupi wszystko co postępowe.
Plusów: 3 mistep 01.06.2015 17:10
Niezalogowany użytkownik do radkoff: "tworzenie (...) w celu" może i będzie niedopuszczalne, ale 1) jest mnóstwo dzieci w rozwojowym stadium zarodków w lodówkach, już dawno "utworzonych", 2) "tworzyć" będzie np. można zagranicą, gdzie za to nie karzą, a wykorzystywać w PL.

wszystkie komentarze >

Reklama