Skarga na Tuska za poparcie Komorowskiego

dodane 03.06.2015 06:53

PAP |

Szef delegacji PiS w PE Ryszard Legutko skierował skargę do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska za poparcie w wyborach prezydenckich Bronisława Komorowskiego. Zdaniem PiS Tusk jako urzędnik nie miał do tego prawa.

Skarga na Tuska za poparcie Komorowskiego   Jakub Szymczuk /Foto Gość Donald Tusk

PiS poinformowało o tym we wtorek, jednak list do rzeczniczki praw obywatelskich Emily O'Reilly datowany jest na 28 maja. Legutko wskazuje w nim, że Tusk złamał zasady określone w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji (EKDA).

Chodzi o wystąpienie Tuska, które miało miejsce 15 maja w Gdańsku. Szef Rady Europejskiej powiedział wtedy, że Bronisław Komorowski był, jest i, ma nadzieję, będzie dobrym prezydentem, mimo że może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem.

"Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej. Nie z tytułu funkcji, jaką pełnię, ale dlatego, że czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje, jako obywatel Polski, Gdańska, jestem tym wszystkim bardzo przejęty" - uzasadniał Tusk.

Zdaniem Legutki były premier Polski bezpośrednio złamał co najmniej dwa artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności.

W liście do Emily O'Reilly przewodniczący delegacji PiS w PE przypomina, że zgodnie z art. 5 Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji urzędnik "przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji (...) zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania. Pojedyncze osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji będą traktowane w porównywalny sposób".

W kodeksie zapisano również, że "urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego nieusprawiedliwionego nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na (między innymi) przekonania polityczne".

"Otwarte poparcie udzielone jednemu z kandydatów przeciwko drugiemu w prezydenckim wyścigu jest zatem wyraźnym pogwałceniem artykułu 5 Kodeksu" - ocenił cytowany w komunikacie PiS Legutko.

Skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich może złożyć każdy obywatel państwa członkowskiego Unii lub osoba mieszkająca na stałe w państwie członkowskim.

Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się zdobyć komentarza otoczenia szefa Rady Europejskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PARTIE, PIS, PO, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 12 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 CYnick 08.06.2015 18:16
To dobitny przykład samodzielności w PiS. Pan Legutko Z PEWNOŚCIĄ zrobił to z własnej inicjatywy. I tak już teraz będzie.
Od "tego" Legutki o wiele większe nasze pieniądze, bierze ten Tusk i ta Bieńkowska, i na dodatek niczym się tam innym nie zajmują, niż tylko liczeniem swoich pieniędzy...
Plusów: 0 Anonim (konto usunięte) 06.06.2015 12:09
Niezalogowany użytkownik

Cytat:p. Tusk obraża wyborców , ponieważ sugeruje , że nie potrafią samodzielnie myśleć .
Co za genialne komentowanie tego, co Tusk niby zrobił...ale to tylko w mózgowicy tego, co tak uważa, że zrobił, się odbyło...a reszta to zgadywanie, w czym tylko jeszcze przyłożyć Tuskowi, za to, co powiedział...i koniec tych baniek mydlanych...

Plusów: 0 Anonim (konto usunięte) 05.06.2015 21:32
Niezalogowany użytkownik

Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS w PE, skierował skargę do Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich w związku z naruszeniem przez Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, zasad określonych w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji (EKDA) i wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w tej sprawie.
CYTAT:
„Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej.“No, ale zrobił... Cosię dzieje, Panie profesorze???, przecież dzieckiem nie jesteś, żebyś nie wiedział, że to nie odstępuje od normy innych krajów, chyba tylko, to,co ty schowany za granicą, jako poseł to zrobiłeś... Tuskowi już więcej nagadał ten anglik...

Pomimo, że nasz europoseł adresuje swą skargę: Dear Ms. Emily O'Reylly:
To Donaldowi Tuskowi żadna prawna krzywda się nie stani, mam takie poczucie realnego stanu,
please keep smiling, a to prawo (EKDA) , po polsku go nie znalazłem, ale w innych językach...
Nie znam składu sędziowskiego....ale wiem, że już też inne prAWO TWORZą, JAK TYCH KONSERWATYSTów I PRZECIWNIKóW UE POSKRomić....więc znajdzie się ktoś, co doniesie, jak ambonę wykorzystywano dla prpagany i to kto na niej stał- są elekt???!!!,oby PRAWO ,- 

wszystkie komentarze >