Reforma posoborowej liturgii będzie trwać

dodane 03.06.2015 08:34

RADIO WATYKAŃSKIE |

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje o kontynuowanie odnowy posoborowej liturgii, zainicjowanej przez Benedykta XVI.

Reforma posoborowej liturgii będzie trwać   HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Zapoczątkowana przez Benedykta XVI reforma liturgii posoborowej będzie kontynuowana

Pragnie tego sam papież Franciszek. Kard. Robert Sarah przytacza swą rozmowę z ojcem świętym. W dniu nominacji zapytał Franciszka, czego od niego oczekuje na tym stanowisku. „Chcę, abyś kontynuował realizację reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II oraz byś kontynuował to dobre dzieło w liturgii zainicjowane przez papieża Benedykta XVI” – powiedział Franciszek. Kard. Sarah precyzuje, że odnowa liturgii wprowadzona przez Benedykta XVI wyraża się przede wszystkim w adhortacji "Sacramentum Caritatis" oraz w motu proprio "Summorum Pontificum".

Kardynał Sarah pisze o tym w przesłaniu do uczestników dorocznego kongresu Sacra Liturgia, który zajmuje się tak zwaną reformą reformy liturgicznej. W tym roku odbywa się on w Nowym Jorku z udziałem kardynałów Burke’a i Dolana. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że liturgia jest rzeczywiście źródłem wszystkich sił Kościoła. Dlatego trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby święta liturgia ponownie znalazła się w centrum relacji między Bogiem i człowiekiem i by uznawano w niej prymat Boga.

Kardynał Sarah wyszczególnia też dwa główne pola odnowy liturgicznej. Pierwszym jest jasne uświadomienie, że liturgia nie jest jakimś wydarzeniem społecznym, spotkaniem, w którym wyrażamy samych siebie, lecz kultem wszechmocnego Boga, miejscem, w którym ludzkość spotyka się z Bogiem żywym i działającym w swym Kościele. Afrykański purpurat podkreśla, że spotkanie to powinno się odbywać w postawie czci i świętej bojaźni. Naszą podstawową troską powinno być to, co kard. Ratzinger określa mianem prawidłowego sprawowania liturgii, zarówno w postawie duchowej, jak i zewnętrznej – czytamy w przesłaniu. Drugim polem odnowy jest, zdaniem kard. Saraha, zdrowa formacja liturgiczna, zwłaszcza duszpasterzy. Bez niej nie może być mowy o prawdziwej odnowie liturgii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI, FRANCISZEK, LITURGIA

Przeczytaj komentarze | 24 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 6 aaa 08.06.2015 13:59
Niezalogowany użytkownik do obserwator

nikt nie pisze o ocenianiu konkretnej osoby

tylko o stosowania takiego czy innego podejścia do tradycyjnego obrządku szczególnie w świetle uchwały 177 episkopatu warto dojść do tego z czyjej inicjatywy i na jakiej zasadzie obowiązuje inna praktyka niż w uchwale
Plusów: 9 Ania 08.06.2015 08:20
Niezalogowany użytkownik Pewnego dnia proboszcz w naszej parafii oświadczył, że odtąd Komunia Św. będzia udzielana na stojąco. Podobnie odbyło się to pewnie w wielu innych parafiach.
Ile razy od tego czasu Komunia Św. upadła na posadzkę a nawet jej nie odnaleziono, bo jeden z kapłanów komunikuje na środku kościoła a ludzie tłoczą się podchodząc ze wszystkich stron? Dodam, że nie ma żadnego problemu, żeby wszyscy podchodzili do przodu, zamieszanie robi się właśnie podczas takich "udogodnień". Zupełnie nie rozumiem celowości tych wszystkich zmian.
Plusów: 1 Ajja 08.06.2015 07:02
*errata - nie "Bóg okazuje pokory" tylko "oczekuje".
Plusów: 9 Ajja 08.06.2015 07:01
Tak, Bóg zna nasze serca, ale liturgia to nie jest sprawa prywatna każdego z nas. Jeśli Bóg okazuje pokory, to jaka postawa pełniej ją wyrazi - stanie czy klęczenie? I jeśli stanie czy klęczenie ma być wyrazem indywidualnego wyrazu to dlaczego w wielu parafiach prześladuje się klękających, zmuszając ich do przyjmowania Komunii na stojąco lub utrudniając im klękanie? Przecież to nie jest tak że nagle katolikom przyszło do głowy wyrażać Panu cześć porzucając klękanie i zastępując je postawą stojącą. Ktoś taką zmianę zainicjował i wspierał. Wątpię czy kierował się wiarą katolicką.

wszystkie komentarze >