Zupełnie goła Grecja stawia warunki

dodane 03.06.2015 10:39

PAP |

- Grecja nie spłaci 5 czerwca należności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami - oświadczył w środę rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis.

Zupełnie goła Grecja stawia warunki   snowfish2014 / CC 2.0 Ze zbiorów ateńskiego muzeum...

"Jeśli do piątku lub poniedziałku, nie wiem, kiedy dokładnie, nie pojawi się perspektywa porozumienia, nie zapłacimy" - powiedział na antenie stacji Mega TV.

Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Grecki premier Aleksis Cipras w środę udaje się do Brukseli na zaproszenie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - podał we wtorek późnym wieczorem rząd w Atenach.

Cipras ma wieczorem rozmawiać z szefem KE o zaproponowanej przez Ateny liście reform, od których greccy wierzyciele (MFW, UE i Europejski Bank Centralny) uzależniają odblokowanie pomocy finansowej dla zadłużonego kraju.

We wtorek Cipras powiedział, że jego rząd przesłał wierzycielom całościowy, realistyczny plan reform, nie podając szczegółów. Zdaniem pożyczkodawców osiągnięcie porozumienia wymaga jednak jeszcze dużo pracy - pisze agencja Reutera.

Brytyjski dziennik "Financial Times" podał w środę, powołując się na anonimowych polityków, że wierzyciele Aten uzgodnili plan reform greckiej gospodarki, który zostanie przedstawiony władzom Grecji w środę. Kredytodawcy liczą, że plan zostanie przyjęty do końca tygodnia, co uruchomiłoby kolejną ratę pomocy finansowej (7,2 mld euro).

Uzgodnienie programu po kilku miesiącach wewnętrznych sporów to punkt zwrotny w ciągnących się od miesięcy negocjacjach, w trakcie których narastały napięcia między MFW a KE dotyczące tego, w jaki sposób Grecja powinna zreformować gospodarkę i zrównoważyć swoje finanse - napisał "FT".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, FINANSE, GRECJA, MFW, ORGANIZACJE, UE

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Fryderyk 03.06.2015 22:10
Dumna Grecja, a właściwie dumni Grecy, spadkobiercy twórców cywilizacji europejskiej. Nie potrafią zrozumieć, że życie z obcinania kuponów kiedyś się kończy. Należy dumę schować do lamusa i zabrać się do pracy. Grecy mają warunki turystyczne, których może pozazdrościć im niejeden kraj, nawet ten posiadający zagłębia węglowe, czy nawet złoża ropy naftowej, wiedzą o tym np. Chorwaci. Grecy o tym nie wiedzą. Byłem w Grecji a właściwie na Krecie i stwierdziłem, że praca hańbi rodowitych Greków, istnieją tylko dzięki Azjatom, których żadna praca nie hańbi. Ponadto uważam, rze (celowo) utrzymywanie, bądź co bądź alfabetu greckiego nie służy integracji europejskiej. Trudno jest czytać z mapy ulice zapisane w tym alfabecie. Zdziwiło mnie i wkurzyło, że tak się różni alfabet grecki od łacińskiego. Dopóki Grecy tego nie zrozumieją to będą się mieli źle (wg nich), a finalnie przejmą ich Niemcy z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Hough
Plusów: 0 Stanisław_Miłosz 03.06.2015 17:19
Niezalogowany użytkownik Teraz Polska. Teraz Polska?
Plusów: 2 ble 03.06.2015 16:11
Niezalogowany użytkownik A tak po prawdzie to co oni właściwie mogą zrobić Grecji?? Sprzedać ich ziemię np Turkom, jak kiedyś Wschodnią Europę. A może ludzi po jednym w niewolę np nowemu islamskiemu? Nie mogą, bo im ich równość i tolerancja związała drutem kolczastym rączki i zabetonowała usta. Wszak my we wspólnocie lubimy biedotę i dużo czasu nie minie jak przytulimy i damy / darujemy pieniążki. No bo jak to, przyjmujemy islamską nędzę a swoich nie? Zaraz, zaraz jest jeden haczyk. To przecież chrześcijanie, a wobec tego, wobec nich tolerancja nie obowiązuje. To może jednak ludzi w pęta, a ziemię biednym islamskim emigrantom ....... .............?
Plusów: 0 wit 03.06.2015 13:06
Niezalogowany użytkownik Świetny tytuł i pasujące zdjęcie do artykułu i sytuacji Hellady! Brawo redakcja!

wszystkie komentarze >