107,6 FM

"Hobbit" z 1937 roku sprzedany za 137 tys. funtów

Egzemplarz pierwszego wydania "Hobbita" J.R.R. Tolkiena w 1937 roku, z dedykacją autora, został sprzedany w czwartek na aukcji w Londynie za 137 tys. funtów. To cena niemal dwukrotnie wyższa niż oczekiwano.

Książka, którą wystawiono na aukcję, została podarowana przez autora jednej z jego studentek na uniwersytecie w Leeds w latach 20., Katherine ("Kitty") Killbride. Tolkien opatrzył książkę odręczną dedykacją i czterema wersami w języku elfickim, który sam stworzył.

Jak przypomniał w czwartek portal BBC News, w 2008 roku inny egzemplarz "Hobbita" z pierwszego wydania uzyskał cenę około 60 tys. funtów, wówczas rekordową. Przed czwartkową aukcją jej organizatorzy spodziewali się, że książka uzyska cenę 70 tys. funtów.

"Hobbit" to opowieść o tym, jak poczciwy, lubiący spokój Bilbo Baggins wyruszył ze swej zacisznej norki na wielką wyprawę i w towarzystwie trzynastu krasnoludów oraz czarodzieja Gandalfa dotarł do Samotnej Góry, gdzie wspólnie stawili czoło smokowi Smaugowi i zdobyli pilnowany przez niego skarb. Początki "Hobbita" to opowieści, które Tolkien opowiadał swoim dzieciom na dobranoc. W pewnym momencie zaczął je spisywać, a ich fragmenty odczytywał na zebraniach oxfordzkich klubów literackich. Słuchacze wysoko ocenili opowieść i zasugerowali autorowi ich wydanie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama