107,6 FM

Ostatni dyżur

Z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i połoznych w Polsce. Jeśli tak dalej pójdzie to za pięć lat dla wielu z nas może zabraknąć ich opieki. Samorządy pielęgniarek i położnych biją na alarm organizując kampanię społeczną "Ostatni dyżur".

Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie.

Dla porównania w Szwajcarii na 1000 mieszkańców przypada 16 pielęgniarek. Średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 48 lat. W przedziale wiekowym między 23 a 36 lat jest jedynie 4 proc. pielęgniarek.

Z roku na rok dramatycznie spada liczba osób kształcących się na kierunkach pielęgniarskich. W 2014 r. szkołę ukończyło jedynie nieco ponad 4 tys. osób, natomiast wiele z nich, zaraz po otrzymaniu prawa wykonywania zawodu podjęło decyzję o wyjeździe z kraju.

Dziś Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych w Lublinie zorganizowała konferencję, w czasie której zaprezentowała kampanię społeczną "Ostatni dyżur". W jej trakcje zainicjowane zostało także zbieranie podpisów pod petycją o podjęcie natychmiastowych działań dotyczących "opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne".

- Dzisiaj chcielibyśmy tutaj wspólnie, w imieniu naszych samorządów zawodowych podpisać "receptę", która będzie wysłana do naszych decydentów, do rządu, by mogli zapoznać się z naszymi problemami - mówił Andrzej Tytuła, przewodniczący Lubelskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.

To ostatni krzyk, by uratować naszą grupę zawodową przed zagładą. Lubelszczyzna jest w najgorszej sytuacji w skali kraju. Zauważamy tu nie tylko emigrację zarobkową do Unii Europejskiej, ale także wyjazdy naszych pielęgniarek do innych miast Polski. Wynika to z różnicy zarobkowej wewnątrz kraju - podkreślał Andrzej Tytuła. 

Jak zauważyli obecni na konferencji przedstawiciele samorządów z różnych regionów naszego województwa, grupa zawodowa pielęgniarek i połoznych od lat już mówi o tym jak jest źle w środowisku, ale nikt tego do tej pory nie dostrzegał. - Dziś pokazujemy fatalne tego skutki - mówili przedstawiciele LORPiP

"Receptę" - petycję w imieniu pielęgniarek, każdy z nas może podpisać wchodząc na stronę www.ostatnidyzur.pl. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama