107,6 FM

Bodnar kandydatem PO i SLD na RPO

Kluby PO i SLD zgłosiły w piątek w Sejmie kandydaturę wiceprezesa HFPC dra Adama Bodnara na nowego RPO. PO jest zdania, że Bodnar będzie potrafił realnie upomnieć się o prawa wszystkich Polaków; SLD ma nadzieję, że zajmie się np. sprawami dot. rozdziału Kościoła od państwa.

W niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Bodnar przedstawił się jako zwolennik  "homomałżeństw" i homoadopcji oraz przeciwnik finansowania katechezy ze środków publicznych. Mówił też, że kiedyś był osobą mocno wierzącą, ale utracił wiarę ze względu na ważne wydarzenia z jego życia.

Szef klubu PO Rafał Grupiński powiedział w piątek PAP, że rozmawiał z Bodnarem na temat jego wizji działania jako RPO. Jak ocenił, program, który przedstawił wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, był bardzo interesujący.

"Oczywiście, część środowisk może uważać, że pan dr Adam Bodnar jest bardzo radykalny w pewnych swoich działaniach, ale też RPO jest urzędem, który z jednej strony musi pełnić ktoś, kto realnie potrafi upomnieć się o prawa wszystkich obywateli, łącznie z tymi czasem najdrobniejszymi sprawami, a z drugiej - ktoś, kto będzie dobrze reprezentował polską rację stanu, a więc będzie wiedział, jak działać, jak się w imieniu Polski wypowiadać na arenie międzynarodowej" - zaznaczył Grupiński.

Kandydaturę Bodnara zgłosił też w piątek klub SLD. "To naszym zdaniem kandydatura lepsza niż obecnej Rzecznik, pani Ireny Lipowicz, bo daje nadzieję na zajęcie się sprawami, których ona nie ruszała, m.in. dotyczących rozdziału państwa i Kościoła. Czekamy na tę nową energię, którą pan Bodnar może wnieść" - powiedział PAP Joński.

Pod wnioskiem SLD o powołanie Bodnara na RPO podpisało się też kilku posłów niezależnych, m.in. wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, Ryszard Kalisz i Andrzej Rozenek.

Nad tym, czy poprzeć kandydaturę wiceprezesa HFPC, zastanawia się też PSL. "Jesteśmy zbyt małym klubem, by zgłaszać swojego kandydata, zastanowimy się zatem, kogo poprzeć. Mamy jeszcze trochę czasu, na klubie podejmiemy decyzję" - zapowiedział poseł ludowców Stanisław Żelichowski.

Przeciwni kandydaturze Bodnara będą posłowie Zjednoczonej Prawicy, bo - jak ocenia rzecznik klubu Patryk Jaki - poglądy kandydata PO "są zbyt lewicowe i kontrowersyjne". Klub PiS zamierza z kolei zgłosić kandydaturę Zofii Romaszewskiej, działaczki społecznej, uczestniczki opozycji demokratycznej w czasach PRL, żony zmarłego przed rokiem b. wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego.

Urodzony w 1977 roku Bodnar ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w 2000 r. studia LL.M. (prawo konstytucyjne porównawcze) na Central European University w Budapeszcie. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora nauk prawnych. W latach 1999 - 2004 pracował w warszawskim biurze kancelarii Weil Gotshal & Manges. Od listopada 2004 r. współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Kandydat na nowego RPO przewodzi też Radzie Programowej Fundacji Panoptykon, która działa na rzecz wolności i ochrony praw człowieka w społeczeństwie nadzorowanym. W 2011 r. Bodnar został laureatem "Nagrody Tolerancji" przyznawanej przez Stowarzyszenie Lambda Warszawa za działalność na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu ze względu na orientację seksualną.

W drugiej połowie lipca upływa kadencja RPO prof. Ireny Lipowicz. Zgodnie z przepisami do niedzieli powinny zostać zgłoszone kandydatury na nowego RPO. Prawo zgłoszenia kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupom co najmniej 35 posłów. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu.

Na początku czerwca ponad 50 organizacji pozarządowych zaapelowało do posłów w przesłanym do Sejmu liście o zgłoszenie Bodnara jako kandydata na nowego rzecznika. List podpisali m.in Fundacja Panoptykon, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego (PTPA), Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Greenpeace Polska i ponad 40 innych organizacji.

Film z 8 czerwca:

Relacja ngo.pl: Adam Bodnar na Rzecznika Praw Obywatelskich
KlonJawor

Przeczytaj komentarz Pamiątka po Platformie?.

« 1 »
 • c-a
  19.06.2015 17:56

  Jak można na RPO kierować człowieka poranionego , który sam ze sobą ma problemy . Wierzący - niewierzący , obraził się na Pana Boga , bo coś nie poszło w życiu po Jego myśli . To osoba emocjonalnie niedojrzała ! Jak może pomagać innym ? Nie może być tak , że rozpoznawalności człowieka dokonuje się na podstawie jego stosunku do związków partnerskich . To chore !!!

 • Awa
  19.06.2015 21:37
  Niby to przypadkiem kamera uchwyciła, jak pani premier wita się z nowym ministrem zdrowia, profesorem Zembalą. "W imię Boże, zaczynajmy!" - powiedział pan minister do pani premier. "W imię Boże!" - zgodziła się pani premier i przybiła mu wobec milionów widzów piątkę.

  Cóż to nowy-stary rząd tak "w imię Boże" zaczyna? Drażnieniem biskupów obietnicą refundowania in vitro, na której spełnienie i tak nie ma kasy? Wprowadzaniem pod pozorem "leczenia niepłodności" prawa do adopcji dla par homo (tak, zostało to sprytnie zawarte w ustawie, którą koalicja niebawem przegłosuje -


  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news-kopacz-miedzy-bogiem-a-bogami,nId,1838159?from=mobile#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  doceń 0
 • agnostos
  19.06.2015 21:53
  Gdzie mój wpis.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  20.06.2015 02:52
  Ktoś lepiej zadba o prawa obywatelskie pokrzywdzonych przez faszystowski reżim jak nie swój obwatel? Nikt!
  Bo jak nie zadba, to tylko emigracja. I to wcale nie wewnętrzna! A jak tu wtedy wywieźć dorobek obywatelskiego życia? Choć unijne granice otwarte to - niesposób. Na granicy siepaczy postawią i - może nie ogłowią, ale ogołocą na bank. Zegarek to się może jeszcze gdzieś tam utknie, ale dworu, zastawy i innych życie umilających bibelotów już nie. Bez rzecznika obywatelskich praw wtedy jak końca świata dożyć! Dlatego trzeba mieć swojaka. Im szybciej tym lepiej. Bo co za dzień, tydzień, miesiąc to nawet wróże nie wywróżą.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama