107,6 FM

USA: służby specjalne nie podsłuchiwały Hollande'a

Sekretarz stanu John Kerry zapewnił w środę, że służby specjalne USA nie podsłuchiwały rozmów prezydenta Francji Francois Hollande'a, ani innych przedstawicieli władz tego kraju, Podkreślił jednocześnie, że Waszyngton nie szpieguje "przyjaciół".

To kolejna reakcja amerykańskich władz na ujawnienie przez portal WikiLeaks, że NSA podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji. Dzień wcześniej do sprawy odniósł się Biały Dom.

"Nie namierzamy prezydenta Hollande'a, nie będziemy brać na cel przyjaciół takich jak prezydent Hollande, a także nie prowadzimy zagranicznych operacji wywiadowczych jeżeli nie mamy ku temu ważnych powodów związanych z bezpieczeństwem narodowym" - powiedział Kerry na konferencji prasowej.

We wtorek wieczorem demaskatorski portal WikiLeaks, powołując się na tajne raporty wywiadowcze i dokumenty techniczne, poinformował, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała w latach 2006-2012 francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Po publikacji dokumentów przez dziennik "Liberation" i portal Mediaport Hollande podjął decyzję o zwołaniu na środę rano Rady Obrony w celu "oceny natury" tych doniesień. Jak pisze AFP, opublikowane materiały nie zawierają żadnych zaskakujących informacji. Najnowszy dokument, z datą 22 maja 2012 roku, czyli kilka dni po objęciu urzędu przez Hollande'a, mówi o tajnych spotkaniach mających na celu omówienie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama