107,6 FM

Bankomaty w Atenach zaczęły ponownie działać

Po burzliwym poranku, kiedy 11 milionów Greków oraz turyści, nie mieli dostępu do gotówki, bankomaty w Atenach zaczęły w poniedziałek ponownie działać. Nie ma jeszcze wiadomości, jak wygląda sytuacja z bankomatami w innych regionach kraju.

Greckie banki będą zamknięte do 7 lipca, a dzienne wypłaty z bankomatów są ograniczone do 60 euro. Kontrola przepływu kapitałów, ogłoszona przez rząd grecki w niedzielę w nocy, nie dotyczy jednak cudzoziemców.

Zagraniczni turyści odwiedzający Grecję nie będą mieli żadnych problemów z używaniem bankomatów - oświadczył w poniedziałek rząd grecki. Zapewnił turystów, że "wprowadzone właśnie ograniczenia w przepływie kapitałów nie będą ich obowiązywać i w żaden sposób nie wpłyną na ich wakacje".

Stanowisko rządu w Atenach potwierdziła w rozmowie z PAP Nikoletta Krysantu pracująca w Wydziale Biznesu Międzynarodowego cypryjskiego banku centralnego.

"Zagraniczny turysta chcący użyć w Grecji karty swojego lokalnego banku będzie mógł wyciągnąć z bankomatu każdą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że jego własny bank nie nałożył na niego żadnych ograniczeń" - powiedziała Krysantu.

Będzie to rzecz jasna dotyczyło zarówno banków zagranicznych, których oddziały w Grecji używają bankomatów, na przykład HSBC, jak i banków greckich.

Pracownica Royal Bank of Scotland powiedziała PAP, że wszystkie oddziały banków zagranicznych znajdujące się w Grecji będą zamknięte do przyszłego wtorku, tak jak greckie instytucje finansowe. W Grecji nie działają żadne polskie banki.

Bank Cypru także nie ma w Grecji żadnych oddziałów, ponieważ po tamtejszym kryzysie sektora finansowego zostały one sprzedane greckiemu bankowi Pireus. Krysantu jest pewna, że Cypryjczycy przebywający obecnie w Grecji nie powinni mieć żadnych problemów, gdy korzystają z innych bankomatów.

Nie działa to jednak w drugą stronę - poinformował PAP urzędnik greckiego banku Alpha, mającego filię na Cyprze.

"Jeśli posiadacz karty płatniczej lub kredytowej wydanej przez nasz bank w Grecji będzie chciał wyciągnąć w Nikozji sumę większą niż 60 euro, nie będzie to możliwe, ponieważ jego karta jest połączona internetowo z systemem bankowym w Grecji, na który nałożone są restrykcje" - powiedział pracownik banku Alpha w Nikozji.

"Ponieważ jednak nasza filia w Nikozji nie podlega centralnemu bankowi Grecji, lecz działa niezależnie na Cyprze, właścicieli kont naszego banku na wyspie nie obejmują te same limity" - wyjaśnił.

Rząd grecki w wydanym oficjalnie w poniedziałek oświadczeniu zapewnia zagranicznych turystów, że w kraju znajdują się duże rezerwy paliwa i wszystkich innych produktów, a poziom usług nie ulegnie zmianie.

"Zarówno w miastach, jak i na wsi oraz na wyspach wszystko będzie funkcjonowało normalnie" - oświadczyła minister turystyki Elena Kuntura.

W niedzielę wieczorem władze greckie postanowiły wprowadzić w kraju kontrolę przepływu kapitałów. Banki w całym kraju mają być zamknięte do 7 lipca a wypłaty z bankomatów będą ograniczone do 60 euro dziennie. Zalecenia takie podjęła w niedzielę państwowa Rada ds. Stabilności Finansowej, po załamaniu się rozmów ws. przedłużenia programu pomocowego dla Grecji.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama