Imigracyjny rekord w Europie

dodane 01.07.2015 09:55

PAP |

Rekordowe 137 tys. imigrantów przybyło od początku roku do Europy w niebezpiecznych warunkach przez Morze Śródziemne, większość z nich uciekła przed konfliktami zbrojnymi w krajach Afryki Północnej - informuje Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Imigracyjny rekord w Europie   BADR THE BEST / CC 2.0 Każdego dnia Morze Śródziemne próbuje pokonać na prowizorycznych łodziach od kilkuset do kilku tysięcy imigrantów z Afryki

Jest to o 83 proc. więcej w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego.

Sytuacja ma jeszcze bardziej pogorszyć się wraz z nadejściem lata, gdy nielegalni przybysze podwajają swoje przeprawy. I tak liczba imigrantów w rejonie M. Śródziemnego wzrosła z 75 tysięcy w pierwszej połowie 2014 r. do 219 tys. pod koniec roku - informuje UNHCR.

"Europa mierzy się z kryzysem związanym z uchodźcami, który osiąga historyczne proporcje" - ostrzega UNHCR, precyzując, że imigranci i uchodźcy w przeważającej większości uciekają przed wojnami, konfliktami i prześladowaniem.

Jedna trzecia mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dotarli do Grecji i Włoch, pochodzi z ogarniętej wojną domową Syrii. 12 proc. uciekinierów stanowią ludzie z Afganistanu oraz Erytrei. Imigranci pochodzą również z Somalii, Nigerii, Iraku i Sudanu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. przy próbie przeprawiania się przez Morze Śródziemne śmierć poniosło 1 867 osób, w tym 1 308 w samym tylko kwietniu.

Zatonięcia łodzi na M. Śródziemnym w kwietniu br. spowodowały, że przywódcy UE przyspieszyli operacje poszukiwawcze i ratunkowe. W maju liczba ofiar śmiertelnych podczas tych niebezpiecznych przepraw zmalała do 68, a w czerwcu - do 12.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ONZ, ORGANIZACJE, UCHODŹCY, UNHRC

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Yanosh 01.07.2015 12:54
Niezalogowany użytkownik 3/4 tej liczby imigrantów powinny przejąć USA - bo to ich polityka w tych rejonach Afryki spowodowała falę emigrantów ! USA milczy jak zawsze, nie przyznając nadal wiz dla Polaków !
Plusów: 2 Odp 01.07.2015 11:05
Niezalogowany użytkownik

No i mamy skutki interwencji zbrojnych w Libii, Iraku, wsparcia rebeliantów w Syrii, wojen w Afganistanie i Iraku. USA, WB, Francja, Włochy et consortem interweniowały oczywiście w imię "pokoju" i "demokracji".


To nie jest przypadek. To jest skutek!

wszystkie komentarze >