107,6 FM

Dwaj Żydzi oskarżeni o podpalenie kościoła

Dwóch żydowskich ekstremistów, jak określiły ich władze, zostało w środę oskarżonych o podpalenie kościoła w Tabdze, w miejscu, gdzie miało dojść do opisanego w Ewangeliach cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb dla 5 tys. wiernych.

W oświadczeniu izraelska agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet napisała, że podejrzani, mężczyźni w wieku 19 i 20 lat, którzy w sądzie pojawili się w jarmułkach, są zwolennikami "ideologii ekstremistycznej", uznającej, że "jedynie ktoś, kto walczy z chrześcijaństwem, (...) może nazywać się Żydem".

Katolicki kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb w Tabdze nad Jeziorem Tyberiadzkim (Genezaret) został poważnie uszkodzony przez pożar z nocy 17 na 18 czerwca. Za podpaleniem przemawiało to, że na ścianie ktoś wypisał czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy, krytykujący "oddawanie czci fałszywym bogom".

Pozostający pod opieką benedyktynów kościół przy szlaku łączącym Galileę z Damaszkiem zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku. Z pożaru, który zniszczył dach, ocalała odrestaurowana posadzka z V wieku ze słynną mozaiką przedstawiającą kosz z bochenkami chleba i dwie ryby. Ułożono ją przed ołtarzem, gdzie położono obrobioną i zmniejszoną skałę, przy której - jak mówi tradycja - Jezus dokonał cudownego rozmnożenia pokarmu.

Tabga, cel pielgrzymkowy chrześcijan, to dolina na wysokości ok. 210 m p.p.m. na północno-zachodnim brzegu jeziora Genezaret. Obok cudu bochenków tradycja umiejscawia tam Kazanie na Górze oraz ukazanie się apostołom zmartwychwstałego Jezusa i przekazanie władzy Piotrowi. Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb odwiedza codziennie 5 tys. pielgrzymów.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka, od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do 43 motywowanych nienawiścią ataków na kościoły, klasztory i meczety.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama