107,6 FM

Camino de Santiago: Nowe certyfikaty

Biuro Obsługi Pielgrzyma (Oficina de Acogida del Peregrino) przy katedrze w Santiago de Compostela zaczęło wydawać pątnikom nowy dokument o przebytym przez nich szlaku. Zawiera on o wiele więcej danych niż dotychczasowy i jest odpowiedzią na postulaty, które od lat otrzymywała kapituła katedralna.

Dotychczasowe zaświadczenie tzw. Compostela stwierdza jedynie fakt i datę przybycia pielgrzyma do grobu św. Jakuba Apostoła. Od kilku lat kapituła katedralna otrzymywała prośby, aby umieścić w nim dodatkowe informacje o przebytym szlaku. W nowym dokumencie (Certificado de Distancia) umieszczony jest dzień i miejsce rozpoczęcia pielgrzymki, ilość przebytych kilometrów, dzień przybycia do Santiago de Compostela oraz nazwa przebytego szlaku. Pierwsi pielgrzymi są bardzo zadowoleni z tej zmiany. „Mamy teraz pełniejszy obraz naszego pielgrzymowania” – mówi José María z Madrytu, który przybył do Santiago de Compostela tzw. szlakiem portugalskim.

Nowe zaświadczenie drukowane jest na pergaminie. Zdobią je motywy, które pochodzą ze słynnego Kodeksu Kalikstyńskiego: krótkie zdanie po łacinie i barwna miniatura. W odróżnieniu od darmowej Composteli koszt nowego zaświadczenie wynosi 3 euro. Mogą się starać o nie także osoby, które już pielgrzymowały szlakiem św. Jakuba.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama