107,6 FM

Czwarta część podręcznika MEN już w sieci

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w internecie ostatnią, czwartą część bezpłatnego podręcznika dla drugoklasistów "Nasza szkoła"; konsultacje społeczne tej części potrwają do 21 września - poinformował resort edukacji na swej stronie internetowej.

Podobnie jak pierwsza, druga i trzecia część "Naszej szkoły", czwarta część podręcznika jest dostępna na stronach: naszaszkola.men.gov.pl i naszelementarz.men.gov.pl.

Tak jak w przypadku poprzednich części każdy zainteresowany może przesłać do MEN swoją opinię na jej temat, wykorzystując formularz elektroniczny również umieszczony na stronie resortu.

W odróżnieniu od "Naszego elementarza" dla pierwszoklasistów, w którym treści z zakresu języka polskiego, przyrody, społeczeństwa i matematyki wzajemnie się przeplatały i uzupełniały, w podręczniku dla drugoklasistów wyodrębniono treści matematyczne. Dlatego w efekcie do uczniów trafią dwie książki: "Nasza szkoła" i "Nasza szkoła. Matematyka"

Za treści z zakresu języka polskiego, przyrody i społeczeństwa odpowiadają Maria Lorek (główna autorka podręcznika dla pierwszoklasistów) i Monika Zatorska. Za część matematyczną - Agata Ludwa, autorka wielu popularnych zeszytów ćwiczeń dla najmłodszych.

Tak jak "Nasz elementarz", także "Nasza szkoła" i "Nasza szkoła. Matematyka", są podzielone na cztery części (pierwsza część podręcznika do edukacji zintegrowanej podzielona zostało dodatkowo na dwie książeczki). Z pierwszych z nich uczniowie uczyć się będą we wrześniu, październiku i listopadzie, z drugich - w grudniu, styczniu i lutym, z trzecich - w marcu i kwietniu, z czwartych - w maju i czerwcu.

Czwarta część podręcznika do edukacji zintegrowanej ma m.in. zachęcić drugoklasistów do rozmowy o uczuciach. Dzieci wspólnie spróbują odpowiedzieć na pytanie: "Co czujemy?", a także poczytają o strachu. Dzieci zastanowią się też w co się bawić w Dzień Dziecka. Tuż przed wakacjami poznają piękno Warmii i Mazur, a także Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Dzięki części matematycznej uczniowie ćwiczyć będą umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia. Zastanowią się m.in. nad tym, ile to jest tysiąc oraz co to jest kilometr. Stałym elementem podręcznika do drugiej klasy, który pojawia się także w tej części, jest "Przystanek zadanek".

Z nowego bezpłatnego podręcznika korzystać będą uczniowie, którzy w 1 września trafią do II klas szkół podstawowych. To ten sam rocznik, który w minionym roku szkolnym 2014/2015 uczył się w I klasie z przygotowanego na zlecenie MEN "Naszego elementarza". Są oni jednocześnie pierwszym rocznikiem uczniów, który korzystał z bezpłatnych, wieloletnich podręczników, będących własnością szkoły, udostępnianych uczniom. Podręczniki te mają służyć co najmniej trzem rocznikom.

"Nasz elementarz" wybrało ponad 97 proc. wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 proc. szkół publicznych. Obok wersji standardowej ma on cztery wersje adaptacji - dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami. Przygotowanie podręcznika, druk i dystrybucja finansowane są z budżetu państwa.

Nauczyciele mogą skorzystać z innego podręcznika niż rządowy "Nasz elementarz" pod warunkiem, że jego zakup finansuje organ prowadzący szkołę (w przypadku większości szkół publicznych jest to gmina). Szkoła nie może domagać się od rodziców zakupu podręczników. Ta zasada dotyczyła także podręcznika do II szkoły podstawowej i będzie dotyczyć podręcznika do III klasy.

Wybór przez szkołę "Naszego elementarz" oznacza wybór "Naszej szkoły" dla klasy II, a następnie w klasie III kolejnego podręcznika przygotowanego na zlecenie MEN.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama