107,6 FM

Najwyższy szczyt Ameryki Pn. zmieni nazwę

Podczas wizyty w stanie Alaska prezydent USA Barack Obama oficjalnie przywróci w poniedziałek najwyższemu szczytowi Ameryki Północnej, McKinley, jego tradycyjną indiańską nazwę - Denali. Zakończy to wieloletni spór o nazewnictwo góry.

Zatwierdzenie tradycyjnej nazwy jest "uznaniem sakralnego statusu Denali dla pokoleń rdzennych mieszkańców Alaski" - podał Biały Dom w oświadczeniu przekazanym w niedzielę przez media.

Szczyt (ponad 6100 m) został w 1896 roku nazwany na cześć Williama McKinleya, który właśnie zdobył nominację Partii Republikańskiej na prezydenta USA i objął urząd szefa państwa rok później.

Jednak na długo przedtem rdzenni mieszkańcy Alaski nadali szczytowi nazwę Denali, co oznacza "wysoki".

W 1975 roku stan Alaska oficjalnie przywrócił tę tradycyjną nazwę i naciskał na rząd federalny, by uczynił to samo. Zabiegi w Kongresie o zmianę nazwy skończyły się niepowodzeniem z powodu sprzeciwu polityków z Ohio.

Teraz Obama w symbolicznym geście oficjalnie przywróci nazwę Denali, odwołując się do kompetencji, jakimi dysponuje minister spraw wewnętrznych Sally Jewell.

Podczas trzydniowej wizyty w stanie Alaska amerykański prezydent będzie zabiegał o poparcie dla planów swej administracji w sprawie walki z ociepleniem klimatu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama