Ukraiński dyplomata wydalony z Rosji

dodane 01.09.2015 17:23

PAP |

Władze w Moskwie wydaliły z terytorium Federacji Rosyjskiej ukraińskiego dyplomatę - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w kręgach dyplomatycznych w Kijowie.

Ukraiński dyplomata wydalony z Rosji   Jakub Szymczuk /Foto Gość Szef rosyjskiego MSZ, Siergiej Ławrow

Tydzień temu z Rosji wydalony został konsul Ihor Fedkiewicz, który pracował w ukraińskim konsulacie w Petersburgu - informuje agencja agencja Interfax-Ukraina powołując się na źródła w Kijowie. Nastąpiło to w odwecie za wydalenie pracownika rosyjskiego konsulatu w Odessie.

W lipcu władze Ukrainy uznały za persona non grata i poprosiły o opuszczenie kraju pełniącego obowiązki konsula generalnego FR w Odessie, którego działalność wykraczała poza ramy obowiązków dyplomatycznych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała wówczas, że na podstawie zebranych przez nią materiałów, MSZ w Kijowie wręczyło stronie rosyjskiej notę z żądaniem, by dyplomata natychmiast opuścił terytorium Ukrainy. Konsul wyjechał do Rosji. SBU wyjaśniła, że dyplomata naruszył jeden z artykułów konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych.

Nazwiska wydalonego Rosjanina nie podano.

W reakcji rosyjskie MSZ oświadczyło, że uważa "takie postępowanie ukraińskich władz za kolejny nieprzyjazny krok mający na celu sztuczne podsycanie napięć we wzajemnych stosunkach". Zapowiedziało, że strona rosyjska "podejmie w odpowiedzi konieczne kroki".

MSZ Ukrainy - jak dotąd - nie skomentowało wydalenia z Rosji ukraińskiego konsula z Petersburga.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ROSJA, UKRAINA