Sąd odebrał ośmioro dzieci

dodane 10.09.2015 15:06

Mariusz Majewski

Rodzinny dramat trwa w Pruchniku na Podkarpaciu.

Sąd odebrał ośmioro dzieci   Jerzy Kucha /Fundacja PRO Prawo do Życia

Historia toczy się od kwietnia, gdy ośmioro rodzeństwa zostało odebranych rodzicom. Starsze trafiły do dwóch, różnych domów dziecka, a najmłodsza 2-letnia dziewczynka do rodziny zastępczej. Przed Sądem Rejonowym w Jarosławiu odbyło się już kilka rozpraw w tej sprawie. Na 29 października została wyznaczona kolejna. Przeciągająca się rozłąka na pewno nie pomaga rodzinie, zwłaszcza dzieciom. 

Urzędnicy z kolei tłumaczą, że dla nich również takie sytuacje są bardzo trudne. A w tej konkretnej nie mieli wówczas wyjścia. Powód tak radykalnej interwencji? Złe warunki mieszkalne, bardzo niskie dochody rodziców i problemy ze zdrowiem matki. – Pracowaliśmy z tą rodziną od dawna i robiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Rodzina jest związana emocjonalne, ale niestety jest niewydolna wychowawczo – tłumaczy kierownicza Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Zofia Wałczyńska w regionalnym dzienniku „Nowiny”. 

W pomoc prawną rodzinie zaangażował się Instytut Ordo Iuris. – Warunki są bardzo skromne. Brak łazienki przy tylu domownikach jest dotkliwy. Ale to nie są powody, dla których należałoby podejmować tak drastyczne kroki – ocenia radca prawny Wojciech Kaszałowicz, który nieodpłatnie reprezentuje rodzinę. Tym bardziej, że rodzina nie zostanie pozostawiona sama sobie. Burmistrz Pruchnika zadeklarował, że jeśli sąd podejmie decyzję o powrocie dzieci do domu, gmina pomoże w polepszeniu warunków. 

Podczas ostatniej rozprawy w Jarosławiu grupka osób protestowała przeciwko drastycznemu ingerowaniu w rodzinę, tłumaczą, że dobra dzieciom to nie przynosi.  Apeluje, żeby okazać serce i pomóc, a wprowadzać tam strach i jeszcze większe nerwy. Sprawa jest skomplikowana. Jak dowiadujemy się od mieszkańców Pruchnika, urzędnicy z opieki społecznej rzeczywiście stawali na wysokości zadania. Pomagali tej rodzinie i wszystko jakoś toczyło się do przodu. Kryzysem, który zapoczątkował dramat była choroba maki. Po tym fakcie pojawiły się informacje, że dzieci się zaniedbane i niedożywione, a efektów udzielanej pomocy materialnej nie widać.  

Rodzice rozpaczają i nie wyobrażają sobie, żeby mogli stracić dzieci. Tym bardziej, że jest na to szansa. W. Kaszałowicz nie wyklucza, że do czasu kolejnej rozprawy, dzieci mogą już wrócić do rodziców.

Lokalne władze deklarują pomoc. Sąd nie ma więc na co czekać, bo w takich przypadkach czas nie leczy ran. A przypomnijmy, że sprawa toczy się od kwietnia (sic!) Ponadto, skandalicznie brzmi informacja iż rodzice spotykają się z utrudnieniami w widzeniu najmłodszego, 2-letniego dziecka, przebywającego obecnie w rodzinie zastępczej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, OPIEKA SPOŁECZNA, PRUCHNIK, RODZINA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 _jasiek 15.09.2015 09:29
Popis "niezawisłości" dał póki co sędzia Ryszard Milewski z Gdańska. Tak, że nie demonizujmy jej.
Plusów: 3 Antoni 12.09.2015 12:23
Niezalogowany użytkownik Nic nie może zrobić! Sędziowie w swoich decyzjach są niezawiśli. Znaczy to, że nikt nie może wpłynąć aby zmienili postanowienie czy wyrok. Skargi takie nie podlegają rozpatrzeniu.Tym bardziej że sędzia rodzinny w tej sprawie sam decyduje co ma zrobić.
Nie poniesie żadnej odpowiedzialności służbowej czy karnej za błędne decyzje.
Nie pomoże żaden program telewizyjny który nagłaśnia takie sprawy. Znasz sprawę rodziny Bałutów z Niska. Nie odniosło to żadnego skutku. Przeciwnie, środowisko sędziowskie było oburzone że ktoś krytykuje ich decyzje.
A jakie one są to poczytaj na portalach ludzi skrzywdzonych przez " Wymiar Sprawiedliwości".
Plusów: 0 matka i babka 11.09.2015 13:38
Niezalogowany użytkownik w/g mnie to jest prosty sposob na pomoc takiej rodzinie.Skoro najważniejsze ogniwo w tej rodzinie MATKA zachorowała to czemu opieka nie dała tej rodzinie pomocy ,ktora by zrobila zakupy ,uprała ,ugotowała,zajęła się najmlodszym rodzenstwem i odciązyła strasze by mogły się uczyć.Ile to by kosztowało?-napewno nie więcej niz utrzymanie ośmioro dzieci w domach dziecka czy rodzinach zastepczych.Prościej jest wyrwać dzieci z rąk kochającej sie rodziny i oddać komuś żeby się nad nimi znęcał lub je zabił ,mieliśmy juz takie przypadki-zapomnielismy??? nie tylko urzedasy to są bezmózgowce ,ktorzy myślą tylko co zrobić zeby się nie narobić,a duzo zarobić.
Plusów: 0 matka ibabka 11.09.2015 13:37
Niezalogowany użytkownik PANI KOPACZ to trzeba na gwałt szukać dobrego specjalisty od chorego mózgu,skoro sama jako lekarz nie wie ze bedąc w takim stanie ducha nalezy się leczyc psychicznie.

wszystkie komentarze >